Scroll Top
Lem w PRL
Pełen gorzkiego humoru obraz życia twórcy w Polsce Ludowej
1971_StanislawLem-HotelCracovia

Stanisław Lem po udanej wyprawie do cukierni w Hotelu Cracovia, Kraków 1971 (archiwum domowe)

N

owa książka Wojciecha Orlińskiego powstała w oparciu o korespondencję Stanisława Lema. Listy, publikowane po raz pierwszy, rzucają nowe światło na biografię pisarza, odsłaniają kulisy jego pracy w epoce Polski Ludowej i absurdy ówczesnego życia.

Szanowny Panie,
dziękuję za odpowiedź na mój list. Teraz mogę usunąć pana z listy osób, w których portrety wbijam szpileczki, opatrując to odpowiednio mocnymi zaklęciami

Listy podszyte są charakterystycznym dla Lema, zazwyczaj zjadliwym humorem, a niektóre cytaty mają szansę wejść do języka potocznego.

Biografia Lema w PRL-u ma składać się z sześciu rozdziałów:
Rozdział 1. Lem i wydawcy

40 lat korespondencji Lema z wydawcami, tłumaczami, redakcjami czasopism (wraz z odpowiedziami), pozwala zajrzeć do kuchni Mistrza.

Rozdział 2. Lem kierowca

Kłopoty związane z posiadaniem samochodu w PRL trudno dziś ogarnąć rozumem. Od zakupu, poprzez serwis i eksploatację, aż po rozstanie z samochodem — który zazwyczaj okazywał się rozczarowaniem — to prawdziwy bieg z przeszkodami.

Rozdział 3. Lem w roli petenta

Obcowanie z urzędami PRL było koszmarem — dubeltowym dla kogoś, kto nie pasował do szufladek. Zamiast być szarym obywatelem “pracującym w systemie budownictwa socjalistycznego” — uprawiał wolny zawód, a w przerwach pomiędzy pisaniem książek pisał upokarzające podania.

Rozdział 4. Lem budowlaniec

Akt erekcyjny, wmurowany w fundamenty domu Lema, sam w sobie stanowi mikro-arcydzieło. Oryginał jest wprawdzie niedostępny, na szczęście w książce po raz pierwszy publikujemy jego kopię. W PRL nic nie działało jak trzeba, ale najlepszy nawet budowlaniec oszalałby w ustroju, w którym trzeba pisać petycję o cement do rady narodowej, a o przydział okien — do ministerstwa.

Rozdział 5. Lem filmowiec

Ujawnione po raz pierwszy fakty pokazują tło słynnych batalii Lema z filmowymi reżyserami i producentami.

Rozdział 6. Lem aktywista

Choć sławę przyniosły mu książki o innych planetach i przyszłych epokach, Lem nie odwracał się od świata tu i teraz. Bogata korespondencja świadczy o jego aktywnym udziale w życiu kulturalnym i społecznym.

Zobacz również

Książki Stanisława Lema dostępne w księgarni Wydawnictwa Literackiego