Scroll Top
ul. Narvik 66, 30-437 Kraków, Polska

List do Marszałek Sejmu RP

Kraków, 11 marca 2020

Wydawnictwo Literackie
ul. Długa 1, 31-147 Kraków

Krakowskie Biuro Festiwalowe
ul. Wygrana 2, 30-311 Kraków

Fundacja Polska Przyszłości im. Stanisława Lema

Szanowna Pani Elżbieta Witek
Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
Kancelaria Sejmu
ul. Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa

Szanowna Pani Marszałek,

Wydawnictwo Literackie od roku 1995 po dzień dzisiejszy jest wydawcą dzieł Stanisława Lema. Wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, oraz Fundacją Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, która zajmuje si bezpieczeństwem cyfrowym, wyrażamy wspólne poparcie dla inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy ustanowienia roku 2021 Rokiem Stanisława Lema.

Życie Stanisława Lema, urodzonego w 1921 roku we Lwowie, może reprezentować w sposób symboliczny losy kilku pokoleń naszych rodaków. W czasie wojny zmuszony do ukrywania się, cudem ocalony przed rozstrzelaniem, wysiedlony z ukochanego miasta, a po wojnie zachował niezależność w obliczu komunistycznego reżimu. Mimo doświadczenia zła i cierpienia pozostał zawsze wierny swoim przekonaniom i wartościom.

Najwybitniejszy polski futurolog i twórca science fiction, jeden z najważniejszych i najbardziej docenionych na świecie polskich pisarzy, łączy głębokie zakorzenienie w tradycji z namysłem na temat przyszłości. Jego dzieła przetłumaczono na ponad czterdzieści języków, wydano w milionach egzemplarzy. Solaris, Głos Pana czy Cyberiada należą do kanonu literatury światowej. Jego książkami fascynowali się między innymi tacy twórcy, jak Ursula K. Le Guin, Andriej Tarkowski czy Steven Spielberg. Nawiązania do jego twórczości można dziś znaleźć w wielu, często niespodziewanych miejscach, od gier komputerowych po filozofię. Jego imieniem nazwano planetoidę i pierwszego polskiego satelitę.

Słyszymy wokół, że żyjemy w czasach rewolucyjnych zmian, rozwój nauki, biotechnologii, genetyki i sztucznej inteligencji odmieni nieodwołalnie nasz świat. Europa i Polska wkraczają w tę nową epokę pełne nadziei, ale i obaw. Kto zatem może lepiej symbolizować nasze aspiracje niż Stanisław Lem, myśliciel, który wiele z tych zmian przewidywał i zastanawiał się, jak wpłyną one na nas i nasze człowieczeństwo? Dzięki wsparciu rządowemu rok 2021 byłby nie tylko okazją do promocji wyjątkowej twórczości naszego rodaka, ale także wartościowej debaty na temat przyszłości i tego, jakie cyfrowe wyzwania stoją przed naszym krajem.

Z pełnym przekonaniem popieramy pomysł Pana Prezydenta uhonorowania setnej rocznicy urodzin Pisarza przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. W naszym przekonaniu mało kto zasługuje na to upamiętnienie tak bardzo jak Stanisław Lem.

Z wyrazami szacunku

Prezes Anna Zaremba-Michalska
Wydawnictwo Literackie

Dyrektor Izabela Helbin
Krakowskie Biuro Festiwalowego

Prezes dr Maciej Kawecki
Fundacja Polska Przyszłości im. Stanisława Lema