Wydarzenia
przegląd najważniejszych projektów i wydarzeń, hasztag #RokLema
23 Kwi19:21
23 Kwi19:21
Kwi 2021
Kwi 2021
Biblioteka_lemologa

Biblioteka Lemologa

Jeden z najbardziej kompetentnych lemologów świata, tłumacz i badacz twórczości Stanisława Lema, doktor nauk technicznych Wiktor Jaźniewicz w rozmowie z białoruskim poetą i tłumaczem Andrejem Chadanowiczem opowiada o fascynacji Lemem i oprowadza po swojej niesamowitej kolekcji.

13 Kwi19:38
13 Kwi19:38
biografiaorlinskiokladka-sq

Życie nie z tej ziemi

Lem. Życie nie z tej ziemi jest pierwszą w Polsce biografią autora Cyberiady i Solaris, twórcy postaci Ijona Tichego, którego popularnością przebił chyba tylko Luke Skywalker. Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Orliński wyjaśnia duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza.

10 Kwi10:52
10 Kwi10:52
zatrzymany-swiat-win

Zatrzymany świat

Z okazji Roku Lema, aby zachęcić dzieci i młodzież do zapoznania się z twórczością Pisarza, Krakowskie Centrum Artystyczne wydało opowiadanie nawiązujące do „Bajek Robotów” Stanisława Lema. Do opowiadania dołączona jest płyta CD z 21 nowymi, autorskimi piosenkami śpiewanymi przez najlepszych młodych wokalistów w Polsce.

22 Mar13:24
22 Mar13:24
Praga czyta-Lema-win

PRAGA CZYTA LEMA

27 marca z okazji Roku Lema ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczyna się wydarzenie „Praga czyta Lema”. Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy zaprosił do czytania fragmentów „Bajek robotów” osoby związane z dzielnicą, przedstawicieli instytucji, które mają siedzibę na Pradze i tu aktywnie działają.

05 Mar12:42
05 Mar12:42
LEM, Bajki robotów 2021 - mockup

BAJKI ROBOTÓW

W Roku Lema Wydawnictwo Literackie przygotowało dla fanów Stanisława Lema nie lada gratkę. 19 maja ukaże się kolekcjonerskie wydanie “Bajek Robotów”, którego szatę graficzną, w tym ilustracje, opracował Przemek Dębowski. Wielbicielom Lema jest znany ze swoich efektownych i intrygujących okładek, jakie stworzył dla kilkunastu tytułów, wydawanych w serii WL.

04 Mar11:10
04 Mar11:10
sol.ar.is-1024

PROJEKT SOL.AR.IS

Projekt artystyczny SOL.AR.IS to szczególny hołd złożony Stanisławowi Lemowi w formie aplikacji mobilnej wykorzystującej nowoczesną technologię rozszerzonej rzeczywistości (AR – augmented reality). Inspirację dla twórczej pracy artystów współtworzących projekt stanowiła powieść science-fiction Stanisława Lema pt. “Solaris”.

22 Lut15:05
22 Lut15:05
lem-z-zona-barbara-winieta

ALFABET LEMA W RMF CLASSIC – ODCINEK NA B

W tym odcinku, na literę B, przyjrzymy się opisanym w “Bajkach robotów” obmierzłym bladawcom, jak również wysiłkom Barbary Lem w celu zneutralizowania podstępnych Buraczków. W prowadzonym przez Małgorzatę Bugaj “Spisie treści” prezentujemy alfabetyczny wybór osób i rzeczy, które odegrały istotną rolę w życiu Stanisława Lema.