Scroll Top
KRAKOWSKIE BIURO FESTIWALOWE

Miejska instytucja kulturalna utworzona z okazji uzyskania przez Kraków w 2000 roku tytułu Europejskiego Miasta Kultury. Organizator szeregu cenionych festiwali, do których należą wydarzenia muzyczne Misteria Paschalia, Opera Rara, Sacrum Profanum, Festiwal Muzyki Filmowej z pogranicza muzyki i filmu oraz spotkania literackie: Festiwal Conrada i Festiwal Miłosza.

URODZINY LEMA

Każdego roku we wrześniu KBF organizuje również krakowskie obchody urodzin Stanisława Lema. W 2017 było to spotkanie w kinie Kijów, poświęcone biografii Stanisława Lema pióra Wojciecha Orlińskiego. W 2018 miały miejsce premiera publikacji korespondencji Stanisława Lema i Ewy Lipskiej oraz słuchowisko na żywo z udziałem Roberta Więckiewicza, oparte na motywach Solaris. W ostatnim roku spotkanie urodzinowe odbyło się pod znakiem książki Macieja Parowskiego “Wasz cyrk, moje małpy”, przedstawiającej historię polskiego fandomu SF.

PLANETA LEM

Idea wielofunkcyjnego centrum literackiego jest najważniejszym przedsięwzięciem miasta w dziedzinie literatury i jednym z flagowych projektów kulturalnych Krakowa. Centrum Literatury i Języka Planeta Lem ma stać się ośrodkiem działań o charakterze literackim: w obszernych przestrzeniach wystawienniczych znajdziemy innowacyjną prezentację opartą na literackiej spuściźnie Stanisława Lema, ekspozycję o fenomenie komunikacji i języka oraz ruchome wystawy poświęcone literackim ikonom Krakowa. Wielofunkcyjne wnętrza Planety Lem będą dogodnym miejscem organizacji festiwali i spotkań literackich, całorocznych programów edukacji językowej i literackiej. Dodatkowo obiekt pomieści nowoczesną mediatekę wraz z pracownią multimedialną, czytelnię, księgarnio-kawiarnię oraz przestrzeń coworkingową.

Kraków Miasto Literatury UNESCO

Program Kraków Miasto Literatury UNESCO to kompleksowa, ogólnomiejska strategia promocji czytelnictwa, wsparcia środowisk twórczych i lokalnego rynku książki realizowana w związku z uzyskaniem przez Kraków w 2013 roku tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO w Dziedzinie Literatury. Stolica Małopolski była siódmym (po Edynburgu, Iowa City, Norwich, Rejkiawiku, Dublinie i Melbourne) oraz pierwszym nieanglojęzycznym miastem na świecie, które dostąpiło tego zaszczytu. Program powstał, aby jeszcze lepiej wykorzystać potencjał miasta, które żyje literaturą. To demokratyczna platforma współpracy dla różnych instytucji i podmiotów zaangażowanych w promocję literatury i czytelnictwa, a jednocześnie szereg działań ujętych w pierwszej i jedynej w Polsce miejskiej strategii wsparcia dla lokalnego rynku książki i upowszechniania czytelnictwa, przyjętej przez Radę Miasta w 2016 roku.

Patronaty KMLU

Istotną częścią aktywności Krakowa Miasta Literatury UNESCO (KMLU) jest wspieranie twórców, wydawców i animowanie projektów wydawniczych. Służy temu przede wszystkim program patronacki KMLU, który obejmuje również publikacje związane z osobą Stanisława Lema: “Lem. Życie nie z tej ziemi” Wojciecha Orlińskiego, “Boli tylko, gdy się śmieję”, komiks Rafała Mikołajczyka “Niezwyciężony” czy “Wasz cyrk, moje małpy” Macieja Parowskiego. Każdej z tych książek towarzyszyły różne działania promocyjne, od kilkunastu spotkań wokół książki Orlińskiego, specjalny odcinek programu Xięgarnia TVN po wystawę zdjęć z archiwum Parowskiego.

PLANOWANE WYDARZENIA

Projekty i wydarzenia pod patronatem Krakowskiego Biura Festiwalowego w ramach obchodów Roku Lema