Scroll Top
narodowe centrum kultury


Jedna z największych instytucji kultury w Polsce, o tak szerokim spektrum działania. Organizuje i współorganizuje krajowe i międzynarodowe wydarzenia: festiwale, koncerty, przeglądy, konferencje. Prowadzi działalność edukacyjną, badawczą, szkoleniową, wystawienniczą, m. in. zarządza galerią Kordegarda, gdzie wystawiane są prace czołowych polskich artystów. Angażuje się w upamiętnianie ważnych wydarzeń i ludzi kultury oraz działa na rzecz profesjonalizacji kadr kultury. Za pośrednictwem programów dotacyjnych i stypendialnych wspiera instytucje, organizacje i twórców kultury. Wydaje książki, gry i płyty. Produkuje filmy (w tym pionierskie projekty w technologii wirtualnej rzeczywistości). Realizuje murale i podcasty poświęcone kulturze.

NCK W ROKU LEMA

Narodowe Centrum Kultury aktywnie włączyło się w obchody Roku Lema. Twórczość pisarza była inspiracją i motywem przewodnim tegorocznego Dziedzińca Kultury a także koncertów współorganizowanych przez NCK w Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, w bazie lotniczej w Dęblinie i podczas Festiwalu Soundedit w Łodzi. Wizerunek Stanisława Lema i jego cytaty pojawiły się na muralu Patroni 2021 w centrum Warszawy. Przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury można było oglądać plenerową wystawę grafik Daniela Mroza oraz prac młodych współczesnych artystów plastyków, inspirowanych dziełami Mistrza, którą wraz z materiałami edukacyjnymi można pobrać też w wersji elektronicznej z Internetu. Życie i twórczość pisarza jest tematem kilku odcinków podcastu NCK Audycje Kulturalne oraz najnowszej monografii wydanej przez Centrum pt. Stanisław Lem – fantastyka naukowa i fikcje nauki.

DZIEDZINIEC KULTURY

Dziedziniec Kultury to cykl wakacyjnych muzycznych spotkań z kulturą przed siedzibą Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w Warszawie. Patronem tegorocznej edycji był Stanisław Lem, a hasło przewodnie ośmiu koncertów brzmiało: Lemisja. Twórczość Lema stanowiła inspirację dla artystów występujących na scenie Dziedzińca Kultury, wśród nich m.in.: Józefa Skrzeka, Renaty Przemyk, Urszuli Dudziak, Krzysztofa Cugowskiego, Natalii Kukulskiej, Gaby Kulki, zespołów: Ścianka, Rysy, Leski, Bokka, The Saint Box, Małe Instrumenty czy Atom String Quartet.

KONCERTY JUBILEUSZOWE

NCK współorganizowało koncerty dedykowane S. Lemowi i inspirowane jego twórczością. W dniu setnych urodzin pisarza, w Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się koncert pt. Kongres futurologiczny, w wykonaniu Leszka Możdżera, jednego z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Efektem współpracy z Lotniczą Akademią Wojskową był koncert Catz ‘n Dogz – jednego z najbardziej znanych polskich zespołów elektronicznych, któremu towarzyszyła znakomita wokalistka Klaudia Szafrańska. Koncert został zarejestrowany w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Podczas Festiwalu Soundedit w Łodzi, polski duet nu jazzowy Skalpel zaprezentował audiowizualny projekt pt.: Planetarium Lema, na który złożyły się muzyczne nawiązania do powieści pisarza. Wszystkie koncerty były transmitowane w Internecie.

lem – wystawa ONLine

Na stronie internetowej NCK można obejrzeć wystawę LEM, przedstawiającą wybrane kultowe grafiki Daniela Mroza, który przez lata współpracował z pisarzem, tworząc charakterystyczny czarno-biały kanon lemowskich postaci a także graficzne interpretacje dziesięciu powieści Stanisława Lema, autorstwa młodych współczesnych artystów plastyków. Wszystkie grafiki opatrzone są kodami QR z linkami do audiobooków z fragmentami dzieł S. Lema. Ze strony NCK można też pobrać materiały edukacyjne nawiązujące do życia i twórczości pisarza. Są to cztery autorskie scenariusze zajęć z kartami pracy adresowane do odbiorców wszystkich grup wiekowych oraz do edukatorów w bibliotekach, domach kultury, szkołach i przedszkolach. Wystawa LEM była również dostępna we wrześniu w formie ekspozycji plenerowej przed Kordegardą. Galerią NCK w Warszawie, naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego.

WYDARZENIA

Projekty i wydarzenia pod patronatem Narodowego Centrum Kultury w ramach obchodów Roku Lema