Scroll Top
WYDAWNICTWO LITERACKIE

Stanisław Lem jest dla Wydawnictwa Literackiego wyjątkowym autorem. Wydawał w oficynie od samego początku swojej kariery. W 1955 roku zadebiutował w WL „Czasem nieutraconym”. Była to pierwsza z ponad trzydziestu książek pisarza, które premierowe wydania miały w krakowskim wydawnictwie. Na zdjęciu słynny mercedes Lema przed siedzibą WL.

WSZYSTKIE STRONY LITERATURY

WL od 1953 roku publikował i nadal wydaje utwory czołowych pisarzy i pisarek. Są nobliści i klasycy polskiej literatury, m.in. Olga Tokarczuk, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Witold Gombrowicz, Sławomir Mrożek, Gustaw Herling-Grudziński, tak wybitni pisarze, jak Hanna Krall, Ewa Lipska, Jerzy Pilch, Marian Pilot oraz najważniejsi i najciekawsi pisarze młodszego pokolenia, jak Dorota Masłowska, Szczepan Twardoch, Ignacy Karpowicz, Mikołaj Łoziński, Jacek Dukaj.

Od 1955 roku do dziś WL stale publikuje utwory najwybitniejszego polskiego futurologa. Przez ponad 60 lat współpracy ukazały się powieści (wszystkie wydawane były wielokrotnie), tomy korespondencji (m.in. z Sławomirem Mrożkiem, Ewą Lipską), felietony i eseje (m.in. „Planeta Lema”, „Fantastyczny Lem”) , wywiady rzeki (z Stanisławem Beresiem, „Tako rzecze Lem”; Tomaszem Fiałkowskim, „Świat na krawędzi”), a także wspomnienia o pisarzu, z wyjątkową osobistą opowieścią jego syna Tomasza Lema „Awantury na tle powszechnego ciążenia”.

100 OKŁADEK NA STULECIE URODZIN

Żaden inny wydawca w Polsce nie ma swoim katalogu tak wielu utworów Stanisława Lema w tak wielu edycjach, od 1955 roku wydrukowano łącznie ponad 4 miliony książek! Za ich oprawę graficzną odpowiadali znani polscy graficy, m.in. Szymon Kobyliński, Kazimierz Mikulski, Zofia Darowska, Daniel Mróz, Tomasz Lec, Marek Pawłowski, Przemek Dębowski.

Kolejne stulecie z Lemem!

W stulecie urodzin Stanisława Lema kolejne pokolenie redaktorów w Domu pod Globusem przygotowuje wydania dzieł autora Solaris dla nowych czytelników, którzy stale po nie sięgają.

PLANOWANE WYDARZENIA

Projekty i wydarzenia pod patronatem Wydawnictwa Literackiego w ramach obchodów Roku Lema