VI Ogólnopolski Konkurs Literacki dla młodzieży o Nagrodę Giętkiego Pióra z inspiracji twórczością Stanisława Lema. Celem konkursu jest popularyzacja kreatywnego pisarstwa wśród młodzieży w oparciu o twórczość polskich wybitnych przedstawicieli sztuki słowa.
Poprzednie konkursy były poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi (2016), Josephowi Conradowi Korzeniowskiemu (2017), Zbigniewowi Herbertowi (2018), Stanisławowi Wyspiańskiemu (2019) i Karolowi Wojtyle (2020).
WYNIKI I ETAPU
ury 6. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla młodzieży o Nagrodę Giętkiego Pióra z inspiracji twórczością Stanisława Lema w dn. 25 czerwca 2021 r. w składzie: Izabela Żukowska – przewodnicząca Jury, Faustyna Toeplitz-Cieślak, Małgorzata Sobieszczańska, Małgorzata Włodarczyk i Wojciech Zemek spośród zgłoszonych prac zakwalifikowało do II etapu konkursu 15 autorów najwyżej ocenionych esejów (porządek alfabetyczny):
- Cyrklewicz Szymon (Elbląg)
- Garstka Dawid (Jasło)
- Jarema Wiktoria (Tarnów)
- Kiebała Natalia (Rzeszów)
- Kołoczek Dobrochna (Kraków)
- Kownacka Izabela (Ząbkowice Śląskie)
- Śmietana Wojciech (Trzebunia)
- Olejnik Julia Jolanta (Bydgoszcz)
- Opałka Regina (Kraków)
- Pawałowska Joanna (Poznań)
- Pikoń Agata (Katowice)
- Porębska Natalia (Nysa)
- Rymkiewicz Mateusz (Częstochowa)
- Walczak Jan (Poznań)
- Żuławska Agata (Bydgoszcz)
Jury podkreśla wysoki poziom zgłoszonych prac, szeroką znajomość twórczości Patrona Roku i literatury poświęconej Stanisławowi Lemowi oraz odwagę młodych adeptów pisarstwa w poszukiwaniu i ukazywaniu nieoczywistych zagadnień pojawiających się w pisarstwie Mistrza (filozofia, etyka, moralność, holocaust).
Jury pragnie podziękować za dofinansowanie konkursu przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ze środków Funduszu Promocji Kultury.
Konkurs Literacki
towarzyszenie Parafiada zaprasza młodzież w wieku od 13 do 19 roku życia (klasa maturalna) do udziału w 3-etapowym 6. Ogólnopolskim Konkursie Literackim o Nagrodę Giętkiego Pióra poświęconym twórczości Stanisława Lema.
W kolejnych etapach uczestnikom Konkursu stawiane są coraz trudniejsze zadania. W I etapie można swobodnie żeglować po całej twórczości Lema (a i sięgać dalej!), można dyskutować z koncepcjami Mistrza, obalać je albo rozwijać, można głosić swoje opinie, można w końcu skoncentrować się na tej jednej, najbardziej poruszającej myśli, byle tylko wyrazić wszystko „co pomyśli głowa” pięknym językiem w artystycznej formie – eseju [Światy Lema – esej do 1000 słów].
II etap – bajkowy! Autorzy najwyżej ocenionych prac z I etapu stworzą wyśnione krainy, które zaludnią postaciami o określonych albo całkiem nie do opisania, zmiennych kształtach, których losy, wydarzenia wciągną czytelnika [Moja bajka na przykładzie “Bajek robotów” Lema].
Niewątpliwie najtrudniejszym wyzwaniem (tylko dla najlepszych autorów bajek!) będzie napisanie utworu literackiego w formie scenariusza, by po „Powrocie z gwiazd” – nie tylko zachować piękny język, ale przede wszystkim uruchomić wyobraźnię sceniczną i z wybranego wydarzenia, wątku albo postaci potrafią wyczarować teatr. Nie pisząc adaptacji scenicznej fragmentu powieści S. Lema, ale napisać własną opowieść rozpisaną na role rozwijając myśl Patrona Roku [Scenariusz spektaklu teatralnego na podstawie wybranego bohatera albo wątku z “Powrotu z gwiazd” S. Lema].
Najlepszy scenariusz zostanie zrealizowany scenicznie i wystawiony podczas uroczystej gali finałowej pn. „Lemowe marcepanki” w dn. 4 grudnia 2021 w Warszawie, a laureaci i finaliści Konkursu otrzymają specjalne statuetki, atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy.
- Regulamin, formularze, wszelkie informacje na stronie:
https://gietkiepioro.pl
Kup wydanie “Niezwyciężonego” w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego