- 2l mięsa (kurczak lub cielęcina) lub bulionu warzywnego
- duża cebula
- marchewka
- 3 buraki z liśćmi
- 2 ziemniaki
- liść laurowy
- 4 ziela angielskie
- łyżka oleju słonecznikowego
- 2 łyżki sosu pomidorowego
- szklanka białej fasoli (namoczonej przez noc i ugotowanej)
- 1/4 białej kapusty
- 2 łyżki octu jabłkowego
- mielony czarny pieprz i sól
- siekana zielona pietruszka
Pozostawić białą fasolę do namoczenia w ciągu nocy. Odlać i wymienić wodę; fasolę gotować przez ok. 1,5h do czasu, gdy stanie się miękka lecz nie rozgotowana. Przygotować bulion. Pokroić cebulę w drobną kostkę, buraki w półksiężyce, a marchewki na plastry, czosnek. Pokroić liście buraczane i łodygi. Podgrzać olej w szerokim garnku i dodać wszystkie warzywa w kolejności: cebula i czosnek, marchewka i buraki oraz liście buraczane i łodygi. Dodać liść laurowy, ziele angielskie, czarny pieprz i sól. Smażyć wszystkie warzywa około 15 minut. Dodać pastę pomidorową i smażyć przez kolejne 5 minut. Dodać ziemniaki pokrojone w drobną kostkę oraz białą fasolę. Dodać bulion z kapustą i gotować maksymalnie 20 minut, do czasu gdy wszystkie warzywa staną się wystarczająco miękkie. Dodać ocet i całość doprawić większą ilością soli i czarnego pieprzu. Wymieszać dobrze. Podawać z pietruszką i łyżeczką kwaśnej śmietany.
BARSZCZ LEMA
tanisław Lem kochał buraki i uważał, że najlepszą reprezentacją słowiańskiej tożsamości kulturowej jest barszcz – kwaśny, pikantno-słodki buraczany, przyrządzany we wszystkich krajach Europy Wschodniej w lokalnych odmianach.
Stanisław Lem urodził się we Lwowie (dawniej w Polsce, obecnie na Ukrainie). Dlatego też Barszcz Lema to wersja z białą fasolą, ziemniakami, czosnkiem i zielonymi warzywami.
Inne dania wraz z ich opisem oraz przepisy znajdziecie tu: FoodLEMology
Nie ma Słowian bez barszczu. Każda nacja miała widać własnych ekspery‐ mentatorów i gdy się raz zdecydowali na buraka, potomność została mu wierna, choćby sąsiednie ludy miały buraka w pogardzie.
Książki Stanisława Lema dostępne w księgarni Wydawnictwa Literackiego