Cykl „Crème de la Lem” to propozycja edukacyjna z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema. Wykłady i lekcje przygotowane przez przyjaciół pisarza, lemoznawców i lemofili, pozwolą raz jeszcze przybliżyć jego twórczość i być może zainspirować nią kolejne pokolenie czytelników. Zapraszamy do obejrzenia dwóch odcinków cyklu: z Wojciechem Orlińskim wokół powieści „Wizja lokalna” i z Piotrem Pazińskim wokół „Edenu”.
Jaźnicowanie – technika dosładzająca życie, umożliwia współprzeżywanie tego, czego naraz nie można doznawać normalnie, dzięki podłączeniu różnotreściowych strumieni doznań do obu półkul mózgu, rozdzielonych przez rozjaźniacz.
CYKL CRÈME DE LA LEM
izja lokalna jest jedną z najoryginalniejszych powieści Lema. Z pozoru satyra polityczna, w rzeczywistości jest to niezwykle poważna intelektualnie próba skonstruowania modelu przyszłej cywilizacji. Jak technologią wkroczyć w kompetencje Natury lub Boga? Zapraszamy na pierwszy wykład z cyklu Crème de la Lem w ramach Szkoły czytania Krakowa Miasta Literatury UNESCO, którego gościem jest Wojciech Orlińśki.
Wojciech Orliński (ur. 1969) – absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1997–2021 dziennikarz Gazety Wyborczej. Stypendysta Instytutu Wiedzy o Człowieku w Wiedniu (2005). Od 2014 roku wykładowca na wydziale dziennikarstwa i nowych mediów Collegium Civitas, wcześniej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Autor wielu książek, w tym biografii Stanisława Lema Lem. Życie nie z tej ziemi, książki Człowiek, który wynalazł Internet. Biografia Paula Barana czy powieści science fiction Polska nie istnieje. Debiutował leksykonem lemologicznym Co to są sepulki – wszystko o Lemie. Prowadzi blog Ekskursje w dyskursie (ekskursje.pl). Od 2020 pracuje jako nauczyciel chemii.
Lem heretyk? To jasne, jak każdy naukowiec. Ale też autor świadom biblijnej tradycji i jej literackich konotacji. Czym jest Eden i jak daleko mu do biblijnego raju? Co robi tam przedziwna fabryka? Czy jest raczej obozem koncentracyjnym czy współczesną korporacją? I czy to ma jakiekolwiek znaczenie. Piotr Paziński zna odpowiedzi i to takie o jakich chyba tylko Lemowi się śniło.
Piotr Paziński – pisarz, filozof, tłumacz, badacz związany z Uniwersytetem Muri im. Franza Kafki. Przez kilka lat zajmował się Ulissesem Jamesa Joyce’a (książka Labirynt i drzewo, 2005, oraz przewodnik Dublin z Ulissesem, 2008), następnie ogłosił dwa tomy własnej prozy: Pensjonat (2009) i Ptasie ulice (2013) oraz zbiory esejów Rzeczywistość poprzecierana (2015) i Atrapy stworzenia (2020). Pisze, tłumaczy, zajmuje się filozofią judaizmu i tematem żydowskim w literaturze. Przekładał m.in. Księgę liter Lawrence’a Kushnera, eseje Davida Roskiesa, eseje Amosa Oza i Fani Oz-Salzberger Żydzi i słowa, oraz opowiadania Szmuela Josefa Agnona. Bywa wykładowcą, fotografem oraz redaktorem i składaczem książek własnych i cudzych. W latach 2000-2019 był redaktorem naczelnym pisma Midrasz.
Cykl odbywa się w ramach Szkoły Czytania, zainicjowanej w 2018 roku przez KBF – instytucję kultury Miasta Krakowa i operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Celem jest promowanie wartościowych tekstów literackich dawnych i współczesnych wśród przedstawicieli różnych grup odbiorców: młodzieży szkolnej, osadzonych w aresztach karnych, podopieczni placówek opiekuńczo-wychowawczych, uczniów szkół specjalnych, mniejszości narodowych czy seniorów.
Kup wydanie “Niezwyciężonego” w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego