Scroll Top
CRÈME DE LA LEM
czyli Szkoła czytania Lema

Cykl „Crème de la Lem” to propozycja edukacyjna z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema. Wykłady i lekcje przygotowane przez przyjaciół pisarza, lemoznawców i lemofili, pozwolą raz jeszcze przybliżyć jego twórczość i być może zainspirować nią kolejne pokolenie czytelników. Zapraszamy do obejrzenia dwóch odcinków cyklu: z Wojciechem Orlińskim wokół powieści „Wizja lokalna” i z Piotrem Pazińskim wokół „Edenu”.

Jaźnicowanie – technika dosładzająca życie, umożliwia współprzeżywanie tego, czego naraz nie można doznawać normalnie, dzięki podłączeniu różnotreściowych strumieni doznań do obu półkul mózgu, rozdzielonych przez rozjaźniacz.

CYKL CRÈME DE LA LEM

P

izja lokalna jest jedną z najoryginalniejszych powieści Lema. Z pozoru satyra polityczna, w rzeczywistości jest to niezwykle poważna intelektualnie próba skonstruowania modelu przyszłej cywilizacji. Jak technologią wkroczyć w kompetencje Natury lub Boga? Zapraszamy na pierwszy wykład z cyklu Crème de la Lem w ramach Szkoły czytania Krakowa Miasta Literatury UNESCO, którego gościem jest Wojciech Orlińśki.

Wojciech Orliński (ur. 1969) – absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1997–2021 dziennikarz Gazety Wyborczej. Stypendysta Instytutu Wiedzy o Człowieku w Wiedniu (2005). Od 2014 roku wykładowca na wydziale dziennikarstwa i nowych mediów Collegium Civitas, wcześniej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Autor wielu książek, w tym biografii Stanisława Lema Lem. Życie nie z tej ziemi, książki Człowiek, który wynalazł Internet. Biografia Paula Barana czy powieści science fiction Polska nie istnieje. Debiutował leksykonem lemologicznym Co to są sepulki – wszystko o Lemie. Prowadzi blog Ekskursje w dyskursie (ekskursje.pl). Od 2020 pracuje jako nauczyciel chemii.

Lem heretyk? To jasne, jak każdy naukowiec. Ale też autor świadom biblijnej tradycji i jej literackich konotacji. Czym jest Eden i jak daleko mu do biblijnego raju? Co robi tam przedziwna fabryka? Czy jest raczej obozem koncentracyjnym czy współczesną korporacją? I czy to ma jakiekolwiek znaczenie. Piotr Paziński zna odpowiedzi i to takie o jakich chyba tylko Lemowi się śniło.

Piotr Paziński – pisarz, filozof, tłumacz, badacz związany z Uniwersytetem Muri im. Franza Kafki. Przez kilka lat zajmował się Ulissesem Jamesa Joyce’a (książka Labirynt i drzewo, 2005, oraz przewodnik Dublin z Ulissesem, 2008), następnie ogłosił dwa tomy własnej prozy: Pensjonat (2009) i Ptasie ulice (2013) oraz zbiory esejów Rzeczywistość poprzecierana (2015) i Atrapy stworzenia (2020). Pisze, tłumaczy, zajmuje się filozofią judaizmu i tematem żydowskim w literaturze. Przekładał m.in. Księgę liter Lawrence’a Kushnera, eseje Davida Roskiesa, eseje Amosa Oza i Fani Oz-Salzberger Żydzi i słowa, oraz opowiadania Szmuela Josefa Agnona. Bywa wykładowcą, fotografem oraz redaktorem i składaczem książek własnych i cudzych. W latach 2000-2019 był redaktorem naczelnym pisma Midrasz.

Cykl odbywa się w ramach Szkoły Czytania,  zainicjowanej w 2018 roku przez KBF – instytucję kultury Miasta Krakowa i operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Celem jest promowanie wartościowych tekstów literackich dawnych i współczesnych wśród przedstawicieli różnych grup odbiorców: młodzieży szkolnej, osadzonych w aresztach karnych, podopieczni placówek opiekuńczo-wychowawczych, uczniów szkół specjalnych, mniejszości narodowych czy seniorów.

Kup wydanie “Niezwyciężonego” w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego