Scroll Top
FILOZOFUJ Z LEMEM
projekt magazynu "Filozofuj!"

„Filozofuj z Lemem” to projekt magazynu „Filozofuj!” – jedynego na świecie czasopisma filozoficznego do poczekalni u fryzjera. Przedsięwzięcie obejmuje stworzenie zbioru przystępnych, filozoficznych tekstów na podstawie twórczości Stanisława Lema.

Science fiction oznaczała dla mnie rygor naukowy i jednocześnie także przywilej swobody twórczej, którą zapewnia sztuka. Czyli mimo wszystko oznaczała filozofię, nawet i ukrytą w literaturze.

FILOZOFUJ Z LEMEM

L

iteratura Stanisława Lema obfituje w wątki filozoficzne, zarówno w te podejmowane wprost, jak i zręcznie wplecione w narrację. W twórczości mistrza fantastyki znajdziemy mnóstwo intrygujących dylematów moralnych, a także problemy z obszarów innych dyscyplin filozofii, m.in. pytania o możność poznania rzeczywistości, o to, co istnieje, oraz o naturę ludzką – wszystkie z nich są zadawane przez filozofów od stuleci. Niektórzy filozofowie akademiccy (np. Bogusław Wolniewicz) uważali, że w XX stuleciu Stanisław Lem stoi w jednym rzędzie z największymi polskimi filozofami. Lem wielkim filozofem był. Nie tylko wielkim pisarzem. Mimo to filozoficzny aspekt twórczości Lema jest najmniej zbadany i upowszechniony. Redakcja „Filozofuj!” postanowiła w roku Stanisława Lema zaoferować czytelnikom popularne omówienie ważniejszych filozoficznych wątków w twórczości wybitnego Krakowianina.

Już we wrześniu ukaże się numer magazynu „Filozofuj!” pod tytułem „Antropocen”. Wraz z nim redakcja planuje wydać 26-stronicowy dodatek „Filozofuj z Lemem” – zbiór tekstów popularyzujących filozofię Lema. Dotacja z MKiDN na wydanie magazynu nie wystarcza na pokrycie wszystkich prac nad standardowym wydaniem, nie mówiąc już o dodatku do wydania. Z tej racji została zorganizowana zrzutka.

Dlaczego warto dołożyć się do zrzutki? Dorzucając się do przedsięwzięcia pomożecie odkryć filozofię, którą Stanisław Lem zręcznie ukrył w literaturze. W ten sposób również sprawicie, że myśl Lema dotrze do szerszego grona odbiorców, a szczególnie do młodzieży. To dlatego, że każdy numer „Filozofuj!” jest udostępniany w internecie zupełnie za darmo, z czego korzystają nauczyciele, uczniowie oraz pasjonaci filozofii i filozofowania. Innymi słowy, z twórczością Lema będą miały okazję zetknąć się osoby, które na co dzień nie obcują z fantastyką. „Filozofuj!” ma też tradycyjną wersję magazynową (drukowaną) dla tych, którzy – tak jak Lem – wolą ten sposób obcowania ze słowem pisanym. A poza tym papier wciąż jest najtrwalszym nośnikiem informacji. Ku nieśmiertelności mistrza!

DODATKOWE INFORMACJE

Kup wydanie “Niezwyciężonego” w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego