Scroll Top
Konkurs Literacki

konkurs dla młodzieży o Nagrodę Giętkiego Pióra

VI Ogólnopolski Konkurs Literacki dla młodzieży o Nagrodę Giętkiego Pióra z inspiracji twórczością Stanisława Lema. Celem konkursu jest popularyzacja kreatywnego pisarstwa wśród młodzieży w oparciu o twórczość polskich wybitnych przedstawicieli sztuki słowa.

Poprzednie konkursy były poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi (2016), Josephowi Conradowi Korzeniowskiemu (2017), Zbigniewowi Herbertowi (2018), Stanisławowi Wyspiańskiemu (2019) i Karolowi Wojtyle (2020).

WYNIKI I ETAPU

J

ury 6. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla młodzieży o Nagrodę Giętkiego Pióra z inspiracji twórczością Stanisława Lema w dn. 25 czerwca 2021 r. w składzie: Izabela Żukowska – przewodnicząca Jury, Faustyna Toeplitz-Cieślak, Małgorzata Sobieszczańska, Małgorzata Włodarczyk 
i Wojciech Zemek spośród zgłoszonych prac zakwalifikowało do II etapu konkursu 15 autorów najwyżej ocenionych esejów (porządek alfabetyczny):

  1. Cyrklewicz Szymon (Elbląg)
  2. Garstka Dawid (Jasło)
  3. Jarema Wiktoria (Tarnów)
  4. Kiebała Natalia (Rzeszów)
  5. Kołoczek Dobrochna (Kraków)
  6. Kownacka Izabela (Ząbkowice Śląskie)
  7. Śmietana Wojciech (Trzebunia)
  8. Olejnik Julia Jolanta (Bydgoszcz)
  9. Opałka Regina (Kraków)
  10. Pawałowska Joanna (Poznań)
  11. Pikoń Agata (Katowice)
  12. Porębska Natalia (Nysa)
  13. Rymkiewicz Mateusz (Częstochowa)
  14. Walczak Jan (Poznań)
  15. Żuławska Agata (Bydgoszcz)

Jury podkreśla wysoki poziom zgłoszonych prac, szeroką znajomość twórczości Patrona Roku 
i literatury poświęconej Stanisławowi Lemowi oraz odwagę młodych adeptów pisarstwa 
w poszukiwaniu i ukazywaniu nieoczywistych zagadnień pojawiających się w pisarstwie Mistrza (filozofia, etyka, moralność, holocaust).

Jury pragnie podziękować za dofinansowanie konkursu przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ze środków Funduszu Promocji Kultury.

Konkurs Literacki

S

towarzyszenie Parafiada zaprasza młodzież w wieku od 13 do 19 roku życia (klasa maturalna) do udziału w 3-etapowym 6. Ogólnopolskim Konkursie Literackim o Nagrodę Giętkiego Pióra poświęconym twórczości Stanisława Lema.

W kolejnych etapach uczestnikom Konkursu stawiane są coraz trudniejsze zadania. W I etapie można swobodnie żeglować po całej twórczości Lema (a i sięgać dalej!), można dyskutować z koncepcjami Mistrza, obalać je albo rozwijać, można głosić swoje opinie, można w końcu skoncentrować się na tej jednej, najbardziej poruszającej myśli, byle tylko wyrazić wszystko „co pomyśli głowa” pięknym językiem w artystycznej formie – eseju [Światy Lema – esej do 1000 słów].

II etap – bajkowy! Autorzy najwyżej ocenionych prac z I etapu stworzą wyśnione krainy, które zaludnią postaciami o określonych albo całkiem nie do opisania, zmiennych kształtach, których losy, wydarzenia wciągną czytelnika [Moja bajka na przykładzie “Bajek robotów” Lema].

Niewątpliwie najtrudniejszym wyzwaniem (tylko dla najlepszych autorów bajek!) będzie napisanie utworu literackiego w formie scenariusza, by po „Powrocie z gwiazd” – nie tylko zachować piękny język, ale przede wszystkim uruchomić wyobraźnię sceniczną i z wybranego wydarzenia, wątku albo postaci potrafią wyczarować teatr. Nie pisząc adaptacji scenicznej fragmentu powieści S. Lema, ale napisać własną opowieść rozpisaną na role rozwijając myśl Patrona Roku [Scenariusz spektaklu teatralnego na podstawie wybranego bohatera albo wątku z “Powrotu z gwiazd” S. Lema].

Najlepszy scenariusz zostanie zrealizowany scenicznie i wystawiony podczas uroczystej gali finałowej pn. „Lemowe marcepanki” w dn. 4 grudnia 2021 w Warszawie, a laureaci i finaliści Konkursu otrzymają specjalne statuetki, atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy.

Kup wydanie “Niezwyciężonego” w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego