Konkurs Literacki

konkurs dla młodzieży o Nagrodę Giętkiego Pióra

VI Ogólnopolski Konkurs Literacki dla młodzieży o Nagrodę Giętkiego Pióra z inspiracji twórczością Stanisława Lema. Celem konkursu jest popularyzacja kreatywnego pisarstwa wśród młodzieży w oparciu o twórczość polskich wybitnych przedstawicieli sztuki słowa.

Poprzednie konkursy były poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi (2016), Josephowi Conradowi Korzeniowskiemu (2017), Zbigniewowi Herbertowi (2018), Stanisławowi Wyspiańskiemu (2019) i Karolowi Wojtyle (2020).

Konkurs Literacki

S

towarzyszenie Parafiada zaprasza młodzież w wieku od 13 do 19 roku życia (klasa maturalna) do udziału w 3-etapowym 6. Ogólnopolskim Konkursie Literackim o Nagrodę Giętkiego Pióra poświęconym twórczości Stanisława Lema.

W kolejnych etapach uczestnikom Konkursu stawiane są coraz trudniejsze zadania. W I etapie można swobodnie żeglować po całej twórczości Lema (a i sięgać dalej!), można dyskutować z koncepcjami Mistrza, obalać je albo rozwijać, można głosić swoje opinie, można w końcu skoncentrować się na tej jednej, najbardziej poruszającej myśli, byle tylko wyrazić wszystko „co pomyśli głowa” pięknym językiem w artystycznej formie – eseju [Światy Lema – esej do 1000 słów].

II etap – bajkowy! Autorzy najwyżej ocenionych prac z I etapu stworzą wyśnione krainy, które zaludnią postaciami o określonych albo całkiem nie do opisania, zmiennych kształtach, których losy, wydarzenia wciągną czytelnika [Moja bajka na przykładzie “Bajek robotów” Lema].

Niewątpliwie najtrudniejszym wyzwaniem (tylko dla najlepszych autorów bajek!) będzie napisanie utworu literackiego w formie scenariusza, by po „Powrocie z gwiazd” – nie tylko zachować piękny język, ale przede wszystkim uruchomić wyobraźnię sceniczną i z wybranego wydarzenia, wątku albo postaci potrafią wyczarować teatr. Nie pisząc adaptacji scenicznej fragmentu powieści S. Lema, ale napisać własną opowieść rozpisaną na role rozwijając myśl Patrona Roku [Scenariusz spektaklu teatralnego na podstawie wybranego bohatera albo wątku z “Powrotu z gwiazd” S. Lema].

Najlepszy scenariusz zostanie zrealizowany scenicznie i wystawiony podczas uroczystej gali finałowej pn. „Lemowe marcepanki” w dn. 4 grudnia 2021 w Warszawie, a laureaci i finaliści Konkursu otrzymają specjalne statuetki, atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy.

Kup wydanie “Niezwyciężonego” w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego