Scroll Top
LIGHT ENTANGLEMENT MACHINE
płyta zainspirowana twórczością Lema stworzona przez Przemysława Piekarza

Płyta “Light Entanglement Machine” powstała z okazji 100-tej rocznicy urodzin Stanisława Lema. Zawiera ona kompozycje zainspirowane twórczością Lema, a tytuły utworów luźno nawiązują do tematów jego książek. Płyta CD będzie wydana w krakowskiej firmie Lynx Music i ukaże się w połowie listopada.

Light Entanglement Machine 2021

PROJEKT MUZYCZNY zainspirowany twórczością lema
P

rojekt muzyczny Light Entanglement Machine 2021 zainspirowany został twórczością Stanisława Lema i powstał z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin tego wybitnego pisarza i filozofa. Pomysłodawcą projektu oraz kompozytorem utworów jest Przemysław Piekarz, który z zawodu jest fizykim i pracuje w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Stylistyka płyty jest bliska rocka progresywnego z elementami muzyki elektronicznej, jazzowej i klasycznej. Utwory na płycie tworzą koncepcyjną całość i odnoszą się do najważniejszych tematów poruszanych w książkach Stanisława Lema: ewolucja kosmosu (The Space Fugue, Nucleosynthesis), zagadka świadomości (Awareness), podróże kosmiczne (Missing Android), czy stworzenie maszyny myślącej (The First Light, Entanglement, Machine Intelligence). Tytułowa Maszyna Splątanego Światła nawiązuje do superinteligentnej maszyny cyfrowej, opisanej w książce Golem XIV.

W projekcie wzięli udział muzycy:

  • Przemysław Piekarz – instrumenty klawiszowe
  • Joanna Hebda – skrzypce
  • Filip Goddard Wyrwa – gitary
  • Wojciech Bochniak – gitary
  • Bartłomiej Bochniak – gitara basowa
  • Krzysztof Wyrwa – gitara basowa i gitara Warr
  • Grzegorz Bauer – perkusja

Płyta Light Entanglement Machine 2021 ukaże się 18 listopada 2021 roku w Wydawnictwie Muzycznym Lynx Music.

Nowe wydanie “Summy Technologiae” ukaże się w tym roku w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego