Scroll Top
PŁYTA "FUTUROCKLOGIA"
zrealizowana w ramach projektu HiPoKaMP

Czy wyobrażacie sobie połączenie twórczości Stanisława Lema z muzyką art-rockową? A jednak to możliwe! Tak właśnie powstała płyta “Futurocklogia”, oparta na wierszach pisarza z lat czterdziestych. Została ona realizowana w wyniku projektu HiPoKaMP.

Lem napisał w jednym z wierszy: „Zwrotki zarastały w moich książkach”. To prawda…
Aby to udowodnić spróbowaliśmy muzycznie dotrzeć do poetyckich źródeł fenomenalnej wyobraźni autora „Solaris”. Czy się udało?

ROCK LEMA!

R

ok Lema, a może Rock Lema? Połączenie wyobraźni Mistrza z muzyką art-rockową może zaowocować wartościowym wydarzeniem. Z pewnością do kategorii takich właśnie przedsięwzięć należy zaliczyć ukazanie się płyty „Futurocklogia” projektu HiPoKaMP.

W wyrafinowaną tkankę muzyczną zostały wplecione wiersze Stanisława Lema z lat czterdziestych. Warto dodać, że nigdy nie zostały one wydane w osobnej publikacji (stanowiły na ogół dodatek), więc płyta stanowi ciekawe uzupełnienie dla wszystkich lemologów i lemofilów. Ciekawe tym bardziej, że wiersze znakomicie recytuje polska aktorka Beata Kawka, natomiast za muzykę odpowiadają muzycy specjalizujący się w gatunku rocka progresywnego (czy też symfonicznego). Kompozytorem i gitarzystą jest Maciej Zamczała, na perkusji gra Łukasz Oliwkowski (notabene również lemolog – część pracy doktorskiej została opublikowana na lem.pl), a klawiszowcem grupy jest Zbigniew Florek (znany m.in. z art-rockowej grupy Quidam); gościnnie pojawia się na „Futurocklogii” również flecista Quidam – Jacek Zasada. Całość znakomicie uzupełniają obrazy Zbigniewa Tomczyka.

Jak mówią twórcy płyty, krótka forma liryczna potrafi mocno pobudzić muzyczną wyobraźnię, a art-rock jest doskonałym gatunkiem ilustracyjnym, dźwigającym literacką materię. Poza tym w wierszach Lema widać już zalążki dojrzałej twórczości autora „Solaris”, ta muzyczna wędrówka jest więc podróżą do źródeł wyobraźni pisarza.

„Futurocklogia” w wersji cyfrowej: https://www.facebook.com/events/242898974242594

Kup wydanie “Niezwyciężonego” w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego