Scroll Top
ŻYCIE NIE Z TEJ ZIEMI
Nowe wydanie biografii Stanisława Lema autorstwa Wojciecha Orlińskiego!

Lem. Życie nie z tej ziemi jest pierwszą w Polsce biografią autora Cyberiady i Solaris, twórcy postaci Ijona Tichego, którego popularnością przebił chyba tylko Luke Skywalker. Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Orliński wyjaśnia duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza.

Życie nie z tej ziemi

S

tanisław Lem to niezwykłe zjawisko w polskiej literaturze – był nie tylko światowej sławy pisarzem, ale również wybitnym myślicielem, wizjonerem, futurologiem. Jego książki osiągnęły na świecie łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy, zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków i fascynują kolejne pokolenia czytelników – fantazją w kreowaniu odległych światów, słowotwórczą brawurą i pomysłowością, ale również humorem, ironią, przenikliwością, inteligentnymi nawiązaniami do współczesności i zaskakującą uniwersalnością kosmicznych przygód i bohaterów. Pisał świetnie i pisał dużo, ku radości jego licznych fanów (w pewnym momencie był najchętniej czytanym nieanglojęzycznym pisarzem SF na świecie).

To zadziwiające więc, że o samym Lemie pisano u nas tak mało. Lem. Życie nie z tej ziemi jest pierwszą w Polsce biografią autora Cyberiady i Solaris, twórcy postaci Ijona Tichego, którego popularnością przebił chyba tylko Luke Skywalker. Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Orliński wyjaśnia duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza. Jak Lem przeżył Holokaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm?  Dlaczego w 1945 roku porzucił intratną karierę spawacza? Jak się nauczył czytać po angielsku?  Co sobie kupił za honorarium z Obłoku Magellana? O co chodziło w Solaris i dlaczego Andrzej Wajda w końcu jednak nie zekranizował tej książki? Jak korespondencyjna przyjaźń z Philipem K. Dickiem przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI? Co łączyło Lema z Karolem Wojtyłą? Czym się różniły pierwotne wersje Fiaska, Głosu Pana i Kataru od tego, co Lem ostatecznie wysłał wydawcy? Na czym polegała współpraca Lema z opozycją demokratyczną? Jaką tajemnicę skrywa szopa na zapleczu domu pisarza? Gdzie i kiedy Lem spróbował narkotyków i jakie miał przy tym doznania? Ile waży jamnik rubensowski? Jak w PRL wyglądał zakup samochodu, domu, „New York Timesa”, wejściówki na Kasprowy Wierch, stacyjki do fiata czy marcepanowy batonik? I co to właściwie jest sztamajza?

Więcej informacji o książce wydanej przez Wydawnictwo Czarne i Wydawnictwo Agora znajdą Państwo na stronie: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/lem

Kup wydanie “Niezwyciężonego” w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego