Scroll Top
LEM NA PAŚMIE LITERACKIM
30. Festiwalu Kultury Żydowskiej

Już po raz piąty KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, dołącza do Festiwalu Kultury Żydowskiej. Tematem 30. edycji FKŻ jest ogień – najsilniejszy z czterech żywiołów, kojarzący się z siłą, energią i pasją. Jego echo odbija się także w zróżnicowanym paśmie literackim, podczas którego nie mogło zabraknąć tematyki lemowskiej.

Spotkanie zatytułowane „Prorok Lem? O sepulkach i robotach wokół nas”:

  • sobota, o godz. 16.30
  • ul. Józefa 36 w Namiocie FKŻ
  • prowadzenie Szymon Kloska
FKŻ od początku łączył żydowską różnorodność, goszcząc w „Namiocie Spotkań” najwybitniejszych przedstawicieli wszelakich dziedzin nauki i sztuki. Istotą Festiwalu jest bowiem spotkanie człowieka z człowiekiem w przestrzeni żywej kultury. Większy z tego pożytek, niż z pozornych „dialogów” i okolicznościowych deklaracji.

Prorok Lem? O sepulkach i robotach wokół nas

T

rwał głęboki PRL, kiedy Stanisław Lem opisywał w swoich książkach narzędzia i wynalazki, które dzisiaj nazywamy internetem, wyszukiwarką Google, e-bookami, tabletami i drukiem 3D. Na ile prognozy formułowane pół wieku temu przez patrona roku 2021 nadają się do opisu współczesnej rzeczywistości? KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i organizator pasma literackiego 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej zaprosił do ponownej lektury autora Dzienników gwiazdowych jedną z najważniejszych polskich pisarek Dorotę Masłowską oraz Aleksandrę Przegalińską – filozofkę i futurolożkę specjalizującą się w badaniach nad rozwojem sztucznej inteligencji. Co wyniknie z tego spotkania? Dowiemy się tego w Namiocie FKŻ (ul. Józefa 36) na pierwszym spotkaniu tegorocznego pasma literackiego 26 czerwca, w sobotę, o godz. 16.30. Spotkanie zatytułowane „Prorok Lem? O sepulkach i robotach wokół nas” poprowadzi Szymon Kloska.

Po spotkaniu zapraszamy na koncert Vysoké Čelo. To elektroniczny kwartet powstały w Policach w 2014 roku w składzie Janusz i Maciej Jurga oraz Damian Wolski i Filip Sroka. Grupa lubuje się w niecodziennych wycieczkach i perturbacjach gatunkowych, łącząc ze sobą surowy ambient, psychodeliczny folk i progresywną elektronikę. Podczas specjalnego setu z okazji stulecia urodzin Stanisława Lema grupa zaprezentuje m.in. utwory z płyty Űrutazás (2017) zainspirowane książkami najpopularniejszego polskiego pisarza wszech czasów. Nasycone motywem podróży kosmicznych brzmienia uzupełnią autorskie wizualizacje. Start koncertu o godz. 18.00.

Co jeszcze czeka nas podczas pasma literackiego 30. FKŻ? Podczas festiwalu miłośnicy literatury będą mieli możliwość spotkania ze znakomitymi twórcami. Z Namiotu Spotkań połączymy się z laureatem nagrody Bookera Davidem Grossmanem oraz posłuchamy o doświadczeniu emigracji z perspektywy Piotra Smolara. Dyskusje moderowane będą przez znane postacie świata literatury: Małgorzatę Szczurek, Szymona Kloskę czy Grzegorza Jankowicza. Dzięki Grupie Studnia O. zanurzymy się w opowieściach Menachema Kipnisa i Szmuela Josefa Agnona. Pasmo literackie na 30. FKŻ domknie Michał Nogaś i Bernardo Kuciński w trudnej, ale niezwykle ważnej rozmowie na temat rozliczania odpowiedzialności za zbrodnie z przeszłości.

Wstęp na spotkania jest bezpłatny. Zapraszamy na spotkania z literaturą na krakowskim Kazimierzu od 26 czerwca do 4 lipca!

LINKI DO WYDARZENIA

Kup wydanie “Niezwyciężonego” w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego