Wystawa plenerowa na dziewięciu tablicach, która pokazuje, że futurologia Stanisława Lema staje się w wielu aspektach naszą codziennością, a fantastyka światem rzeczywistym. Zachęca czytelników do rozpoczęcia własnej podróży badawczej wśród książek tego wybitnego pisarza. W dniach 8-23 maja można ją zwiedzać przed siedzibą Biblioteki w Dopiewie.
Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było za pomocą optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu. Ale optonów mało używano, jak mi powiedział robot sprzedawca. Publiczność wolała lektony – czytały głośno, można je było nastawiać na dowolny rodzaj głosu, tempo i modulację.
“Powrót z gwiazd” 1961 r.
Wystawa z okazji Roku Lema
Gminnej Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury w Dopiewie w szczególny sposób uczczono rok Stanisława Lema. Pracownicy biblioteki postanowili zmierzyć się z tematem futurologii i zbadać co pisarzowi udało się tak naprawdę przewidzieć. Owocem tych poszukiwań jest wystawa plenerowa “Stanisław Lem… On to już wiedział…” Na dziewięciu tablicach (o wymiarach 100 na 70 cm) przedstawione zostało to, co wynaleziono w ostatnich dekadach, a wynalezienie czego, autor przewidywał w swoich książkach. Tablice zawierają krótki fragment utworu, grafikę i okładkę książki z której cytat pochodzi. Przytoczone zostały fragmenty dzieł “Summa Technologiae”, “Obłok Magellana”, “Powrót z gwiazd” oraz “Dialogi”. Wystawa uczy, że futurologia Stanisława Lema, staje się w wielu aspektach naszą codziennością, a fantastyka światem rzeczywistym. Co więcej, sama idea eksperymentu dopiewskich bibliotekarzy ma na celu zachęcenie czytelników do własnej podróży badawczej wśród książek tego wybitnego pisarza i odnajdywania kolejnych “wypełnionych dzisiaj proroctw”. Zachęca do poznawania Lema. Wystawa została zainaugurowana podczas Tygodnia Bibliotek. W dniach 8-23 maja można ją zwiedzać przed siedzibą Biblioteki w Dopiewie oraz w późniejszym terminie w filiach, w Skórzewie, Dąbrówce i Konarzewie.
Kup wydanie “Niezwyciężonego” w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego