LEMoniada to program warsztatów edukacyjnych przygotowanych w ramach jubileuszowego roku Stanisława Lema. Program opracowany został we współpracy z animatorami i partnerami Miejskiego Ośrodka Kultury, a kierujemy go do dzieci i młodzieży. Gorąco zapraszamy 19 czerwca w godz. 15:00 -17:30, skwer im. św Jana Pawła II, przy Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie.
Kiedy stoję i patrzę w gwiazdy – to, co odczuwam przy tym, co myślę, jest już tylko moją własnością, nie świata.[“Ze wspomnień Ijona Tichego”]
LEMONIADA: WARSZTATY
ramach weekendu “Początek lata na skwerze” zapraszamy na warsztaty LEMoniada.
Warsztat 1. Kosmiczna scenografia
Wspólne budowanie instalacji artystycznej, kosmicznej scenografii, w której na koniec dnia będzie można sobie robić zdjęcia. Prowadząca: Magda Car, ilustratorka, graficzka , instruktorka MOK- Otwarta Pracownia Ilustracji
Warsztat 2. Niezwykłe meteoryty
W Podróży czternastej Dzienników gwiazdowych Stanisława Lema kosmonauta Ijon Tichy trafia na planetę Entropia, zamieszkaną przez istoty rozumne zwane Ardrytami. Leci tam odnowioną rakietą w poszukiwaniu kurdli i tajemniczych sepulków, jednak jego misję utrudnia pojawiający się raz po raz „strum” czyli gwałtowny opad meteorów. W Podróży dwudziestej piątej, gdzieś na rakietowym szlaku w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy, powstały tajemnicze stwory oplatające mackami rakiety. Zrodziły się na skutek katastrofy, w której kosmiczny statek uległ zniszczeniu wpadając na rafę meteorytową. W innej powieści Lema Obłok Magellana astronauci natrafiają na stację orbitalną Atlantydów, która tysiąc lat wcześniej została uderzona meteorytem i zboczyła z kursu. Jest jeszcze kilka innych powieści Lema, w których meteoryty odgrywają kluczową rolę zapowiadając katastrofę lub zmieniając świat. A czym tak na prawdę są meteoryty? Czy rzeczywiście mogą być niebezpieczne i zawsze sieją zniszczenie? Czy można je spotkać tu na Ziemi, a może w Polsce i do tego na Mazowszu? Na te pytania i wiele innych, postaram się odpowiedzieć i pokazać w jaki sposób można je odróżnić od zwykłych kamieni. Prowadzenie : Katarzyna i Zbigniew Tymińscy pracują w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku zajmując się badaniem promieniowania jonizującego. Prywatnie – miłośnicy astronomii i kosmosu, w szczególności materii meteorytowej, którą interesują się zarówno jako kolekcjonerzy jak i badacze.
Warsztat 3. Bajki robotów dla małych i dużych
Poprzez świat robotów wykreowany przez Lema: pobudzenie wyobraźni uczestników warsztatów przy użyciu różnorodnych materiałów i technik. Konstruowanie własnych robotów oraz grupowe budowanie dużych robotów z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Prowadzenie : Marcin Strzembosz, ilustrator, grafik, instruktor MOKu (grupy W jaskini plastycznego lwa, Plastyczni z pazurem).
Kup wydanie “Niezwyciężonego” w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego