Już po raz piąty KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, dołącza do Festiwalu Kultury Żydowskiej. Tematem 30. edycji FKŻ jest ogień – najsilniejszy z czterech żywiołów, kojarzący się z siłą, energią i pasją. Jego echo odbija się także w zróżnicowanym paśmie literackim, podczas którego nie mogło zabraknąć tematyki lemowskiej.
Spotkanie zatytułowane „Prorok Lem? O sepulkach i robotach wokół nas”:
- sobota, o godz. 16.30
- ul. Józefa 36 w Namiocie FKŻ
- prowadzenie Szymon Kloska
FKŻ od początku łączył żydowską różnorodność, goszcząc w „Namiocie Spotkań” najwybitniejszych przedstawicieli wszelakich dziedzin nauki i sztuki. Istotą Festiwalu jest bowiem spotkanie człowieka z człowiekiem w przestrzeni żywej kultury. Większy z tego pożytek, niż z pozornych „dialogów” i okolicznościowych deklaracji.
Prorok Lem? O sepulkach i robotach wokół nas
rwał głęboki PRL, kiedy Stanisław Lem opisywał w swoich książkach narzędzia i wynalazki, które dzisiaj nazywamy internetem, wyszukiwarką Google, e-bookami, tabletami i drukiem 3D. Na ile prognozy formułowane pół wieku temu przez patrona roku 2021 nadają się do opisu współczesnej rzeczywistości? KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i organizator pasma literackiego 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej zaprosił do ponownej lektury autora Dzienników gwiazdowych jedną z najważniejszych polskich pisarek Dorotę Masłowską oraz Aleksandrę Przegalińską – filozofkę i futurolożkę specjalizującą się w badaniach nad rozwojem sztucznej inteligencji. Co wyniknie z tego spotkania? Dowiemy się tego w Namiocie FKŻ (ul. Józefa 36) na pierwszym spotkaniu tegorocznego pasma literackiego 26 czerwca, w sobotę, o godz. 16.30. Spotkanie zatytułowane „Prorok Lem? O sepulkach i robotach wokół nas” poprowadzi Szymon Kloska.
Po spotkaniu zapraszamy na koncert Vysoké Čelo. To elektroniczny kwartet powstały w Policach w 2014 roku w składzie Janusz i Maciej Jurga oraz Damian Wolski i Filip Sroka. Grupa lubuje się w niecodziennych wycieczkach i perturbacjach gatunkowych, łącząc ze sobą surowy ambient, psychodeliczny folk i progresywną elektronikę. Podczas specjalnego setu z okazji stulecia urodzin Stanisława Lema grupa zaprezentuje m.in. utwory z płyty Űrutazás (2017) zainspirowane książkami najpopularniejszego polskiego pisarza wszech czasów. Nasycone motywem podróży kosmicznych brzmienia uzupełnią autorskie wizualizacje. Start koncertu o godz. 18.00.
Co jeszcze czeka nas podczas pasma literackiego 30. FKŻ? Podczas festiwalu miłośnicy literatury będą mieli możliwość spotkania ze znakomitymi twórcami. Z Namiotu Spotkań połączymy się z laureatem nagrody Bookera Davidem Grossmanem oraz posłuchamy o doświadczeniu emigracji z perspektywy Piotra Smolara. Dyskusje moderowane będą przez znane postacie świata literatury: Małgorzatę Szczurek, Szymona Kloskę czy Grzegorza Jankowicza. Dzięki Grupie Studnia O. zanurzymy się w opowieściach Menachema Kipnisa i Szmuela Josefa Agnona. Pasmo literackie na 30. FKŻ domknie Michał Nogaś i Bernardo Kuciński w trudnej, ale niezwykle ważnej rozmowie na temat rozliczania odpowiedzialności za zbrodnie z przeszłości.
Wstęp na spotkania jest bezpłatny. Zapraszamy na spotkania z literaturą na krakowskim Kazimierzu od 26 czerwca do 4 lipca!
LINKI DO WYDARZENIA
- Pełny program pasma literackiego: http://miastoliteratury.pl/w-ogniu-literatury-pasmo-literackie-na-30-festiwalu-kultury-zydowskiej/
- Facebook: https://www.facebook.com/events/827346604590735
- Więcej o festiwalu: https://www.jewishfestival.pl/
Kup wydanie “Niezwyciężonego” w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego