Scroll Top
BAJKI ROBOTÓW
czyli Maszyna Do Spełniania Życzeń

Czy uczestniczyliście kiedyś w spektaklu z prawdziwymi robotami? Jeśli nie to właśnie nadszedł ten moment. Przedstawienie “Bajki Robotów czyli Maszyna Do Spełniania Życzeń” powstało w oparciu na jednym z opowiadań pochodzących ze zbioru „Bajki Robotów” Stanisława Lema. W trakcie wydarzenia widzowie będą mogli zobaczyć lalki hieratyczne oraz wydawać polecenia maszynie.

SPEKTAKL

Z

apraszamy do świata robotów. Mieszkają gdzieś w kosmosie, na wyspie gwiezdnej na biegunie galaktycznym, otoczeni murkwiami, pćmami i sepulkami. Jacy są? Zupełnie inni niż ludzie, a jednak trochę do nas podobni. Poznajemy dwoje zabawnych przyjaciół – robotów, którzy niespodziewanie trafiają na Ziemię. Opowiadają napotkanym ludziom – widzom kim są i jak żyją. Poznajemy zatem ich świat maszyn i konstruktorów. Między innymi niezwykłą Maszynę Do Spełniania Życzeń.

Przedstawienie powstało na podstawie opowiadania „Wielkie lanie” pochodzącego ze zbioru „Bajki Robotów” Stanisława Lema.

Autor przez świat robotów pokazuje wpływ technologii na życie i przestrzega przed nieprzemyślanym rozwojem techniki. Robi to w bardzo zabawny sposób. Dlatego w spektaklu nie brakuje dowcipnych scen i dialogów. Sam język jest wyśmienity – śmieszny i pełen zaskakujących skojarzeń i niezwykłych słów.

W „Bajkach Robotów” dobro zwycięża, bo zło jest głupie. A głupotą jest chciwość, żądza władzy i sławy. Roboty to my z przyszłości. A może z teraźniejszości?

W spektaklu zobaczymy bardzo ciekawie poruszane lalki hieratyczne. Ich budowa pozwala aktorowi zatrzymać gest lalki w ruchu. Usłyszymy kosmiczno – robotyczną muzykę. I zobaczymy utrzymaną w podobnym stylu scenografię – kostiumy i maszyny. A widzowie będą mogli wziąć udział w spektaklu wydając polecenia maszynie.

We wrześniu mija 100 lat od urodzin Stanisława Lema, dlatego Sejm RP ustanowił 2021 r. Rokiem Lema. Książki tego wybitnego pisarza zostały przetłumaczone na 49 języków, a sprzedanych zostało 40 mln egzemplarzy na całym świecie.

WYKONAWCY
  • SCENARIUSZ – Urszula Binkowska
  • REŻYSERIA – Urszula Binkowska i Włodzimierz Twardowski
  • SCENOGRAFIA – Maria Kostrzewska-Baron
  • MUZYKA – Tomasz Walczak
  • WYKONANIE LALEK I DEKORACJI – Andrzej Raab
  • RUCH SCENICZNY – Kazimierz Knol
  • OBSADA – Urszula Binkowska, Włodzimierz Twardowski
PREMIERA: 29 maja 2021 r.

Kup wydanie “Niezwyciężonego” w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego