ykl multidyscyplinarnych warsztatów z dziedziny edukacji graficznej, muzycznej, filmowej i cyfrowej opartych na bazie twórczości Stanisława Lema, z naciskiem na “Bajki robotów”. Projekt realizowany jest przez filię Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu – Centrum Innowacji Przejście. Zajęcia mają za zadanie rozwijanie kreatywności oraz zdolności, podnoszenie kompetencji i poziomu wiedzy wśród młodzieży.
Centrum Innowacji Przejście organizuje wycieczkę w przyszłość w ramach cyklu kreatywnych warsztatów, opartych na “Bajkach robotów” Stanisława Lema
entrum Innowacji Przejście, aby wynagrodzić dzieciom oraz ich rodzicom ograniczenia podróżowania z powodu pandemii, zabiera ich na wycieczkę w przyszłość w ramach cyklu kreatywnych warsztatów, opartych na “Bajkach robotów” Stanisława Lema. Jest to kompleksowa edukacyjna oferta, stymulująca rozwój kompetencji uczestników w sferze artystycznej oraz w dziedzinie technicznej. Propozycja Centrum obejmuje sześć bloków tematycznych, składających się na futurystyczny koncept Miasta Robotów:
Roboty kontra smoki. Maszyny na start
Uczestnicy konstruują roboty za pomocą elementów Lego oraz programują swoje konstrukcje, aby mogły wziąć udział w zawodach sportowych.
Robodźwięki – dźwiękosfera miasta robotów
Próba zanurzenia się w audiosferę metropolii przyszłości, zamieszkanej przez roboty.
Komiksowe opowieści z miasta robotów
Uczestnicy zapoznają się z techniką tworzenia komiksów oraz przygotowują własne komiksowe interpretacje “Bajek” Stanisława Lema.
Graficzne opowieści z miasta robotów
Warsztaty mają za zadanie przygotować ilustracje do “Bajek robotów”. Uczestnicy poznają elementy teorii barw, analiza odbioru i wpływu kolorów, podstawowe reguły kompozycji.
Miasto robotów – cykl warsztatów
Analiza wpływu robotyki na współczesną cywilizację, w tym na codzienne życie. Opracowanie koncepcji urbanistycznej miasta robotów oraz różnych aspektów jego funkcjonowania
Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła
Warsztaty adresowane do młodzieży, które będą składać się z pięciu etapów, prowadzących do realizacji filmu animowanego, opartego na fabule “Bajek robotów” Stanisława Lema. Zajęcia obejmują programowanie maszyn, przygotowanie scenariusza filmu, opracowanie scenografii oraz inscenizację poszczególnych scen.
Bogaty dorobek literacki Stanisława Lema wydaje się doskonałym punktem wyjścia dla samodzielnej aktywności twórczej oraz intelektualnej. Nawet najbardziej fantastyczne światy, przedstawione przez autora „Solaris”, zawsze oparte są na solidnych naukowych fundamentach, co pozwala na ich rekonstrukcję.
Szczegółowy opis projektu, harmonogram warsztatów, zapisy:
- https://biblioteka.wroc.pl/filie/filia-nr-13/bajki-robotow-kreatywnie/
- https://www.facebook.com/pg/ciprzejscie/events/
Projekt dofinansowanych ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Nowe wydanie “Summy Technologiae” ukaże się w tym roku w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego