Scroll Top
LEMIADA 2021
"lemowa" olimpiada w Bibliotece

Multicentrum-Interaktywne Centrum Edukacji, filia Miejskiej Biblioteki
Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, bierze udział w
projekcie “LEMiada. Lemowa olimpiada w bibliotece”. W ramach projektu
odbędzie się szereg warsztatów dla dzieci, popularyzujących twórczość
Stanisława Lema.

MultiCentrum to miejsce, gdzie spotykają się ze sobą: sztuka i nauka, robotyka i muzyka, technologia i twórcza kreacja.
DODATKOWE INFORMACJE

LEMIADA 2021

P

odczas sześciu warsztatów programowania, dzieci w wieku 6-12 lat poznają różne sposoby programowania robotów : od Ozobotów i rysowania ścieżek z zakodowanymi poleceniami, poprzez robota Dash, dla którego stworzą przekaz dźwiękowy i trasę przejazdu, po Codey Rocky, który wyświetli różne emocje na swoim wyświetlaczu . Roboty te, dzięki licznym sensorom można zaprogramować na wiele sposobów: mogą reagować na głos, odnajdować przedmioty, tańczyć i śpiewać. Sterowanie nimi odbywa się za pomocą intuicyjnych, graficznych darmowych aplikacji, które dziecko z łatwością obsłuży z tableta lub smartfona. Drugi cykl warsztatów to ” Budujemy z Trurlem i Klapaucjuszem”, łączący modelarstwo i elektronikę w jednym, podczas których dzieci stworzą modele robotów poruszane za pomocą systemu Arduino. Pierwsze odbędą się warsztaty modelarskie, prowadzone przez doświadczonego specjalistę, pasjonata modelarstwa, Henryka Naporę. Drugą część zajęć poprowadzą cyfrowi edukatorzy z zespołu MultiCentrum. Ukończone modele zostaną zaprezentowane na wystawie w przestrzeni Filii nr 44.

Nasze warsztaty obejmują tematy z obszaru robotyki, muzyki, druku 3D,
grafiki, regionu Dolnego Śląska, ekologii, systemu arduino… i wielu
innych zagadnień. Autorskie zajęcia nawiązują do koncepcji STEAM (ang.
science, technology, engineering, arts and mathematics) i kładą nacisk
na kreatywność, wyrażanie siebie poprzez sztukę, samodzielne szukanie
rozwiązań, twórcze poszukiwania w zakresie konstruowania, programowania,
komponowania muzyki, tworzeniu projektów druku 3D czy grafik.

DZIENNIKI LEMIADY 2021

Dzienniki LEMiady 2021 to wydarzenie-quiz dla czytelników Stanisława Lema, którego organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu. Gra będzie trwać w dniach od 1 lipca do 31 sierpnia 2021. Wybierając pytanie czytelnik będzie mógł odpowiedzieć na pytanie-zagadkę dotyczącą życia lub twórczości Stanisława Lema i zdobyć nagrody za poprawienie udzielone odpowiedzi (zgodnie z regulaminem akcji na stronie Organizatora). To popularyzacja prozy pisarza poprzez gamifikację środowiska bibliotecznego i miejskiej przestrzeni kulturalnej. Tytuł quizu nawiązuje do „Dzienników gwiazdowych”, jednego z najbardziej znanego cyklu opowiadań autora. Zabawa odbędzie się jednocześnie w wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, w ramach realizacji projektu LEMiada 2021. Ukierunkowanie grupy czytelników fantastyki naukowej na zagadnienia dotyczące życia i twórczości Stanisława Lema ma na celu budowanie pozytywnej więzi czytelnika z biblioteką jako instytucją kultury i popularyzacji sylwetki pisarza w Roku Lema. 

STANISŁAW LEM – REAKTYWACJA

Merytorycznie cenny i wartościowy wykład popularno-naukowy dotyczący życia i prozy Stanisława Lema. Kim był dla Polaków Stanisław Lem? Jakim był człowiekiem? Jakie jest znaczenie jego twórczości dla rozwoju gatunku S-F na świecie? O pisarzu opowie Stanisław Bereś – ceniony literaturoznawca i wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, autor książek „Rozmowy ze Stanisławem Lemem” i „Tako rzecze… Lem”. Prelegent osobiście znał Stanisława Lema.. Opowie nie tylko o literaturze pisarza pełnej wizjonerstwa, ale i o jego koszmarach czy lękach.. To stałe tematy twórczości Stanisława Lema. Proza pisarza zbudowana na paradygmacie naukowym cieszy się uznaniem czytelników na całym świecie po dziś dzień. Jest też przedmiotem wielu badań literaturoznawczych i ciągłych sporów światopoglądowych, a głosy uznania lub krytyki nie słabną mimo upływu lat. 

Wykład ma na celu przybliżenie sylwetki pisarza, zaciekawienia jego prozą nowych odbiorców i zaproszenie ich do biblioteki, gdzie czekają na czytelników wypełnione regały fantastyką naukową. Wydarzenie odbędzie się w jednej z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, w ramach realizacji projektu LEMiada 2021.

PODRÓŻ W NIEZNANE

Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu zrealizuje wydarzenie kosmiczny escape room dla grup 4-osobowych inspirowany prozą Stanisława Lema. W pokoju zagadek ochotnicy wyruszą w kosmiczną podróż w rok 2221. Błądząc po korytarzu kosmodromu trafiają do magazynu, który kiedyś miał należeć do znanego astronauty, astronoma i badacza kosmosu Alberta Albertsona III zwanego „Szalonym” – wielbiciela i kolekcjonera przedmiotów z XX wieku twórczości Stanisława Lema. Czytelnicy będą mieli za zadanie rozwiązać matematyczne łamigłówki i zagadki związane z kosmosem. Scenografia miejsca zostanie zaprojektowana tak by przenieść uczestników w świat fantastyki naukowej. Dla zapewnienia bezpieczeństwa nad grupami w pokoju tajemnic będzie czuwał Animator-Android. Propozycja czytelniczego wyparzenia łączy ze sobą elementy grywalizacji i popularyzacji prozy Stanisława Lema. Zagadki oparte na literackiej inspiracji wywołają w uczestnikach wydarzenia prawdziwe emocje i zachęcą do odwiedzenia biblioteki miejskiej i centrum kulturalnego. 

Wydarzenie odbędzie się w jednej z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, w ramach realizacji projektu LEMiada 2021.

Kup wydanie “Niezwyciężonego” w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego