Scroll Top
LEMOSTRADA
projekt z programu sztuk wizualnych realizowany przez Dom Kultury "13 Muz" w Szczecinie

Lemostrada – z okazji 100-lecia urodzin Stanisława Lema, autora fantastycznych powieści został zaplanowany cykl wydarzeń obejmujący różnorodne prezentacje. To projekt z programu sztuk wizualnych, którego autorem jest Magdalena Tyczka. Został on dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu  i zrealizowany przez Dom Kultury „13 Muz” w Szczecinie.

LEMOSTRADA

L

emostrada – to cykl wydarzeń, które rozpoczeły się na początku sierpnia wystawą w galerii Związku Polskich Artystów Plastyków w Szczecinie przy Końskim Kieracie 14. Wystawa Lemostrada I prezentowała trzech autorów, których twórczość jest związana z Lemem. To Daniel Mróz pierwszy rysownik, ilustrator, projektant okładek do Cyberiady i Bajek robotów. To Przemek Dębowski autor kolorowych okładek w stylistyce lat 50- 60-tych, które powstały do reedycji wszystkich książek St. Lema oraz Rafał Mikołajczyk z oryginlnymi ilustracjami do debiutanckiego komiksu Niezwyciężony – adaptacji powieści Stanisława Lema.

W połowie sierpnia została otwarta również druga wystawa Lemostrada II w galerii Domu Kultury 13 Muz prezentująca ilustracje z publikacji Robot opracowane przez duet Polaków z Londynu. W Polsce wydanie z wydawnictwa Timof zawiera dwie lemowskie historie Uranowe uszy zilustrowane przez Danutę Schejbal oraz Zakład doktora Vliperdiusa zilustrowany przez Andrzeja Klimowskiego. Wystawa otwarta do połowy września. Wstęp wolny.

Wyjatkowo ciekawym wydarzeniem pod koniec sierpnia było plenerowe czytanie perfomatywne w laserowej inscenizacji – Lemostrada III. Na Alei Kwiatowej w centrum Szczecina czterech aktorów szczecińskich – Maria Dąbrowska, Krystyna Maksymowicz, Magdalena Myszkiewicz, Wojciech Sandach oraz flecista Filippo Del Noce współtworzyli prezentacje trzech lemowskich historii, które zostały przedstawione w kolejności Jak ocalał świat, Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła oraz Jak Mikromił i Gigacyan ucieczkę mgławic wszczęli.

Natomiast we wrześniu nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na plakat i/lub ilustrację inspirowane twórczoścą Lema – Lemostrada IV, gdzie powołane Jury przyzna nagrodę finasową oraz zostanie otwarta wystawa pokonkursowa prezentująca wyróżnione prace zgłoszone do konkursu. Wernisaż zaplanowany jest na 25 września 2021 r. w Galerii Foyer Domu Kultury 13 Muz. Wstęp na wydarzenia jest wolny. Zapraszamy. Magdalena Tyczka

Kup wydanie “Niezwyciężonego” w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego