Scroll Top
NOC NAUKOWCÓW LEM 2.0 ’22
30 IX - Centrum Nauki Experyment, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia
B

yć może sięgając po telefon komórkowy, słuchając audiobooka bądź korzystając z Internetu, nie mamy świadomości, że Stanisław Lem każdą z tych rzeczy, w mniej lub bardziej precyzyjny sposób, opisał na kartach swoich powieści na długo przed jej faktycznym wynalezieniem. Dziś roboty i ultranowoczesne technologie nie są już jedynie futurystyczną wizją kreowaną przez artystów, ale stały się częścią naszego życia. Dlatego ostatniego dnia września, podczas Nocy Naukowców, przybliżymy możliwości stwarzane przez nowe technologie, a także sposoby wykorzystania robotów w edukacji, zabawie i życiu codziennym. Nie zabraknie też obserwacji gwiazd, pokazów naukowych czy też wykładów prowadzonych przez wybitnych polskich uczonych. Noc Naukowców LEM 2.0 ’22 już 30 września od 18:00 do 24:00!

Sześć godzin wydarzenia szczelnie wypełnimy atrakcjami rozlokowanymi na wystawach CNE. Od 18 do 24 będziecie mogli wziąć udział w wojnach robotów organizowanych przez specjalistów z LOFI Robot, zagłębić się w wirtualnej rzeczywistości na Strefie VR, posłuchać muzyki stworzonej przez sztuczną inteligencję w Strefie lektonów, bądź też przetestować możliwości druku 3D. Zagracie również w mobilną grę na wystawach Experymentu i zajrzycie w dalekie zakątki Wszechświata w mobilnym planetarium. A to tylko część atrakcji przygotowanych na ostatni piątek września. Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia podamy wkrótce!

Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu “Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki “Noc Naukowców LEM 2.0 ’22 Popularyzacja osiągnięć naukowych i promocja nauki”.

PROGRAM

18:00 otwarcie bramek

18:10 scena ROZPOCZĘCIE WIECZORU

18:30 scena SCIENCE SHOW Mój przyjaciel robot cz. I | prowadzenie edukatorzy CNE

19:00 komnata ciemności WYKŁAD „Sztuczna inteligencja” | prowadzenie dr hab. inż. Piotr Bilski, Politechnika Warszawska

20:00 teren zielony początek obserwacji astronomicznych | prowadzenie olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

20:00 komnata ciemności WYKŁAD „Rozmowy ze Stanisławem Lemem” | prowadzenie dr Maciej Dajnowski, Uniwersytet Gdański

21:00 komnata ciemności WYKŁAD „Przyszłość w prozie Stanisława Lema” | prowadzenie dr hab. Agnieszka Gajewska, Uniwersytet Adama Mickiewicza

22:00 komnata ciemności WYKŁAD „Wirtualne śmieci. Czym jest ekologia cyfrowa?” | prowadzenie Joanna Murzyn, Instytut Ekologii Cyfrowej

22:00 scena SCIENCE SHOW Mój przyjaciel robot cz. II | prowadzenie edukatorzy CNE

23:00 komnata ciemności WYKŁAD „Future is now – inżynieria biomedyczna” | prowadzenie dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, Politechnika Gdańska

23:45 scena ZAKOŃCZENIE WIECZORU

NOC NAUKOWCÓW LEM 2.0 ’22

CAŁY WIECZÓR (18:00 – 24:00)

na wystawach

WOJNY ROBOTÓW

zbudujcie swoje pierwsze roboty wraz z LOFI Robot! Czekać na Was będą drewniane części, elektroniczne elementy i przyjazne oprogramowanie. Co więcej, będziecie mogli przetestować je w akcji, wprawiając w ruch lub korzystając z ich elektronicznych „zmysłów”.

MOBILNE PLANETARIUM

rozgwieżdżone niebo zawita do Experymentu. W strefie malucha stanie mobilne planetarium przygotowane przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Projekcje będą dotyczyć miedzy innymi zagadnień związanych z budową Wszechświata. Seanse będą startować o godzinach: 18:30, 19:20, 20:10, 21:00, 21:50, 22:40 (ilość miejsc podczas jednej projekcji ograniczona).

SPOTKANIE Z ROBOTKĄ

nieopodal sceny znajdziecie nietuzinkowego gościa. Wraz z Fundacją Marka Kamińskiego, do Experymentu zawita robotka Noa. Będziecie mieli okazję się z nią spotkać i porozmawiać o przyszłości!

STREFA PROGRAMÓW AI

maszyny, które myślą, posiadają emocje i są zdolne do kreatywnego rozwiązywania problemów to dalej fikcja. Jednak niektóre współczesne programy komputerowe potrafią wykazywać działania, które nazwalibyśmy inteligentnymi. Sprawdźcie jak działają programy AI w kreatywnej formie!

SCIENCECOM – STREFA KÓŁ NAUKOWYCH

jak co roku, podczas Nocy Naukowców nie zabraknie kół naukowych z trójmiejskich uczelni. Młodzi naukowcy zademonstrują efekty swoich prac oraz zarażą nas pasją i entuzjazmem!

MOBILNA GRA NA WYSTAWIE

w trakcie wydarzenia będziecie mieli okazję zagrać w mobilną grę. Zostaniecie podzieleni na dwie drużyny – wygra ta, która wykaże się większą pomysłowością i logicznym myśleniem.

salka hydro

STREFA DRUKU 3D

Powszechnie wiadomo, że Lem przewidział powstanie Internetu, ale czy wiecie, że w swojej powieści ,,Obłok Magellana” z 1955 roku przedstawił zasadę wytwarzania przedmiotów przypominającą dzisiejszy druk 3D? Podczas warsztatów przekonacie się jak wygląda druk 3D od kuchni. Od projektu do realizacji.

mała komnata

STREFA VR: PROJEKT KOSMOGONIK

Zanurzcie się w wirtualnej rzeczywistości! W strefie VR będziecie mogli przenieść się w zupełnie inne miejsce i doświadczyć niezwykłego filmu „Kosmogonik”. Ten wyjątkowy projekt VR w reżyserii Pawła i Marty Szarzyńskich powstał na podstawie opowiadania „Uranowe uszy” Stanisława Lema.

sala na I piętrze

STREFA LEKTONÓW: MUZYKA AI

W “Powrocie do gwiazd” Stanisław Lem pisał o tak zwanych „lektonach”, czyli dzisiejszych… audiobookach! Dlatego w Strefie Lektonów zanurzycie się w całkiem innej rzeczywistości, a Waszym przewodnikiem będzie dźwięk. Załóżcie słuchawki i bawcie się w rytm muzyki stworzonej przez sztuczną inteligencję.

Nowe wydanie “Summy Technologiae” ukaże się w tym roku w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego