Scroll Top
NOWE DZIENNIKI GWIAZDOWE
konkurs literacki czasopisma "Urania"
P

roza Stanisława Lema dla wielu Polaków była i jest pierwszym zderzeniem z kosmosem. Astronauci, Obłok Magellana, Dzienniki gwiazdowe, Powrót z gwiazd czy Opowieści o pilocie Pirxie już w tytułach bezpośrednio odnoszą się kosmicznych podróży. Eden albo Solaris są poświęcone naukowej penetracji pozasłonecznych planet w czasach kiedy jeszcze astronomom się o nich nawet nie śniło. Dwumiesięcznik „Urania-Postępy Astronomii” proponuje dziś próbę literacką na podstawie najnowszych polskich odkryć we Wszechświecie.

zadaniem konkursu jest nawiązanie bezpośrednio do tematyki astronomicznej w formie krótkiego opowiadania (5000 do 15000 znaków ze spacjami) zaliczającego się do gatunku fantastyki naukowej.

KONKURS LITERACKI

D

wumiesięcznik „Urania” to jeden z najstarszych na świecie tytułów poświęconych upowszechnianiu astronomii. Ukazuje się już od stu lat. W marcowym numerze https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/urania-nr-3-2021-z-konkursem-literackim został ogłoszony konkurs literacki „Nowe dzienniki gwiazdowe”. Jego zadaniem jest nawiązanie bezpośrednio do tematyki astronomicznej w formie krótkiego opowiadania (5000 do 15000 znaków ze spacjami) zaliczającego się do gatunku fantastyki naukowej. Tekst powinien odwoływać się w treści do tematyki badań i odkryć naukowych prowadzonych obecnie przez polskich astronomów w kraju i na świecie. Wskazanym przez autora źródłem wiedzy o prowadzonych badaniach i odkryciach powinny być popularnonaukowe media tworzone przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne

Konkurs ma charakter otwarty i trwa aż do odwołania. Najciekawsze prace będą kwalifikowane do publikacji na łamach bieżących numerów „Uranii ” oraz w portalu internetowym www.urania.edu.pl. Publikacja nie będzie obwarowana wyłącznością wydawniczą.

ŹRÓDŁA WIEDZY

REGULAMIN KONKURSU

Nowe wydanie “Summy Technologiae” ukaże się w tym roku w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego