Scroll Top
PROJEKT SOL.AR.IS
aplikacja mobilna w technologii AR
P

rzyszłość już nadeszła, rozejrzyj się! Setną rocznicę urodzin Lema świętujemy w rozszerzonej rzeczywistości, z wirtualnymi gośćmi, których stworzyli artyści z całego świata zainspirowani twórczością wielkiego pisarza science-fiction. Fundacja Photon prezentuje artystyczną aplikację mobilną SOL.AR.IS dla wszystkich miłośników powieści Stanisława Lema.

SOL.AR.IS

Projekt artystyczny SOL.AR.IS to szczególny hołd złożony Stanisławowi Lemowi w formie aplikacji mobilnej wykorzystującej nowoczesną technologię rozszerzonej rzeczywistości (AR – augmented reality). Inspirację dla twórczej pracy artystów współtworzących projekt stanowiła powieść science-fiction Stanisława Lema pt. “Solaris”.

SOL.AR.IS to wirtualna przestrzeń, w której odbiorca ma możliwość obcowania w czasie rzeczywistym z efemerycznymi, wirtualnymi obiektami 3D, inspirowanymi tworami cytoplazmatycznego, inteligentnego oceanu pokrywającego planetę Solaris – mimoidami, symetriadami i asymetriadami, fantastycznymi zjawiskami opisanymi w powieści.

W stworzonym przez Lema powieściowym krajobrazie planety Solaris pojawiają się odmienne formy życia, zagadkowe i fascynujące. Zanurzając się w świat opisany przez Lema możemy sobie wyobrazić, że nie jesteśmy we wszechświecie sami. Aplikacja SOL.AR.IS poszerza granice wyobraźni, rozszerza rzeczywistość doświadczaną zmysłowo, zapraszając do naszego otoczenia wirtualne obiekty stworzone przez artystów zainspirowanych powieścią Stanisława Lema.

Animowane rzeźby zaprojektowali artyści obrazowania trójwymiarowego: Oliver Latta z Niemiec, Yuma Yanagisawa z Japonii, Uwe Rieger i Yinan Liu z Nowej Zelandii oraz Zsolt Laszlo Bordos i Gaspar Battha z Węgier. Ambientowe krajobrazy dźwiękowe dla każdego z obiektów skomponował irański artysta audiowizualny Ali Phi.

Tajemnicze twory ludzkiej wyobraźni budzą ciekawość, ekscytację, chęć poznania obcych form istnienia. Użytkownicy aplikacji doświadczają płynności przejścia pomiędzy światem realnym i wirtualnym. Każdemu obiektowi towarzyszy cytat z powieści Stanisława Lema, który stanowił inspirację do pracy twórczej: „W końcu wszystko jest na tej planecie możliwe”.

Rzeźby umieszczone w przestrzeni AR można odkrywać i oglądać w swoim otoczeniu za pomocą smartfonu lub tabletu z uprzednio zainstalowaną aplikacją, skanując przestrzeń np. pokoju, łąki czy ulicy. Podłącz słuchawki i zanurz się w brzmieniach nowego świata.

JAK TO DZIAŁA?

  1. Pobierz i zainstaluj bezpłatną aplikację SOL.AR.IS AppStore / Google Play.
  2. Otwórz aplikację. Podłącz słuchawki. Poruszając telefonem, zeskanuj poziomą powierzchnię, na której chcesz umieścić obiekt
  3. Wywołaj obiekt(y) klikając w zeskanowaną (oznaczoną żółtymi kropkami) przestrzeń na ekranie telefonu
  4. Aby wywołać kolejny obiekt ponownie kliknij w zeskanowaną przestrzeń widoczną na ekranie telefonu
  • Koncepcja i koordynacja projektu: Elwira Wojtunik, Popesz Csaba
  • Láng
UX: Popesz Csaba Láng
  • UI: Milena Malecha
  • 
Projekt obiektów 3D: Yuma Yanagisawa, Uwe Rieger, Yinan Liu, Zsolt Laszlo Bordos, Oliver Latta, Gaspar Battha
  • 
Muzyka: Ali Phi
  • 
Konsultacja literacka i językowa: Olga Brzezińska

Premiera SOL.AR.IS odbyła się podczas otwarcia Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab 23 października 2020.
 Bezpłatna aplikacja SOL.AR.IS jest dostępna w AppStore / Google Play.

Strona projektu: https://fundacjaphoton.pl/

Wideo online: https://vimeo.com/474236679

Kup wydanie “Niezwyciężonego” w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego