Scroll Top
PRZYCIĄGANIE
wystawa prac inspirowanych twórczością Lema
N

a wystawie malarstwa w przestrzeni Słodowni w poznańskim Browarze artyści zaprezentują fascynujący dialog, jaki słyszalny jest między off-line zacisza pracowni, a on-line zgiełku info-rzeczywistości.

Co za brzydota? W sztuce może być coś dobrze zrobione albo źle, nic więcej. Van Gogh namaluje panu stary nocnik tak, że tylko klękać. Tymczasem partacz z najpiękniejszej kobiety zrobi kicz. O co chodzi? Żeby to człowieka trochę wybebeszyło. Odblask świata, utrwalone przemijanie, katharsis i kropka.
[“Szpital Przemienienia”]

PRZYCIĄGANIE

T

en intrygujący tytuł wprost nawiązuje do twórczości wspaniałego pisarza i myśliciela Stanisława Lema. Prezentowanie malarstwa w tak zapędzonym świecie, malarstwa bogatego w wysmakowaną gramatykę formalnych pasaży, stanowi rodzaj antidotum. Obraz i jego pojemność stanowi sumę zebranych w nim elementów. Nie jest to tylko prostackie poszukiwanie poklasku. Jest pogłębionym zapisem procesu twórczego, zbioru przemyśleń artystów, którzy tworzą tu i teraz.

Współcześnie rozumiana grawitacja, to wynik obecności materii i energii, które zakrzywiają tkankę otaczającej je przestrzeni i czasu. To splątanie pozwala nam żyć, funkcjonować i postrzegać rzeczywistość w na pozór ustabilizowany sposób.

Na wystawie Przyciąganie odbiorcy będą mieli możliwość dostrzeżenia świata widzianego przez pryzmat wielkich kreacji, mnogości stylistyk oraz kunsztu malarskiego, który niejednokrotnie przekracza powszechne postrzeganie świata. Wykracza poza rozumienie perspektywy, poszukuję nowej formy wypowiedzi. Jednym z fundamentalnych elementów wystawy jest narracja i sposoby jej reprezentacji.

Zastanowić się możemy czy artyści poprzez tę analizę i wręcz uporczywe poszukiwanie możliwości dyskusji nie chcą nam zwrócić uwagi na moc i siłę jaka skrywa się w słuchaniu. We wsłuchaniu się, w dialogu, bo to właśnie on stanowi piękny klucz do rozumienia relacji jakie zachodzą pomiędzy prezentowanymi obrazami.

Obrazy zebrane na wystawie magnetyzują złożonością formalną, za której zasłoną dostrzec możemy wrażliwość wybitnych osobowości. Profesorów nie tylko Wydziału Malarstwa i Rysunku, ale również przyjaciół Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Nowe wydanie “Summy Technologiae” ukaże się w tym roku w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego