Scroll Top
TEST PILOTA PIRXA
pokazy filmu „Test Pilota Pirxa” z 1978 r. w reżyserii Marka Piestraka

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu wraz z Dolnośląskim Centrum Filmowym organizuje 2 pokazy filmu „Test Pilota Pirxa” z 1978 r. w reżyserii Marka Piestraka. Pokazy odbędą się w dniach 6 listopada br. o godz. 16.00 w Sali Lalka DCF we Wrocławiu oraz 7 listopada br. w kinie Apollo w Wałbrzychu o godz. 16.00.  Serdecznie zapraszamy!

POKAZY FILMOWE
S

środek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Dolnośląskie Centrum Filmowe mają przyjemność zaprosić na pokazy filmu „Test Pilota Pirxa” z 1978 r. w reżyserii Marka Piestraka. Wielowymiarowość i uniwersalizm twórczości Lema pozwoliły twórcom filmowym na eksplorację jego pisarstwa i przeniesienie zawartych w nim znaczeń na duży ekran. Jak po ponad 40 latach ogląda się dziś film, wówczas niezwykle nowoczesny technicznie? Czy przyszłość opisywana przez pisarza ma jakieś odzwierciedlenie w dzisiejszej teraźniejszości? Czy udało się reżyserowi przenieść uniwersalne prawdy o nadrzędnej wartości człowieczeństwa nad tym, co zautomatyzowane i pozbawione jednostkowej refleksji?

Na te i inne pytania będziemy mieli okazję poszukać odpowiedzi w 100 rocznicę urodzin pisarza i roku, który został poświęcony jego osobie, podczas dwóch pokazów. Po pokazie filmowym odbędzie się spotkanie z odtwórcą jednej z głównych ról Zbigniewem Lesieniem, grającym I pilota Johna Caldera (członka załogi „Goliatha”) oraz z reżyserem Markiem Piestrakiem.

„Test Pilota Pirxa” radziecko-polski kolorowy film fantastyczny z 1978 roku na podstawie opowiadania Stanisława Lema Rozprawa (z cyklu Opowieści o pilocie Pirxie). Zdjęcia do filmu zrealizowano przy współpracy z liniami lotniczymi Pan – American między innymi we Wrocławiu (budynek “Dolmedu” przy ulicy Legnickiej), na autostradzie A-4, Moszna (w zespole pałacowo-parkowym) i w Paryżu (na lotnisku im. De Gaulle’a).

Serdecznie zapraszamy na niezwykłą podróż w czasie, dziś już w podróż w przeszłość, ale jednocześnie do przyszłości.

Nowe wydanie “Summy Technologiae” ukaże się w tym roku w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego