Scroll Top
LEM W KOSMOSIE
projekt organizowany przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej i ESA
Z

okazji obchodów Roku Lema francuski astronauta ESA, Thomas Pesquet, będzie uprzejmy uhonorować Stanisława Lema na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W tym celu nawiązał on współpracę z Polską Fundacją Fantastyki Naukowej oraz organizacją ESA. Jaka będzie forma uhonorowania? Przekonamy się już wkrótce!

– Kilka słów o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS): jest to międzynarodowy projekt współpracy obejmujący pięć agencji kosmicznych: NASA, Roscosmos, JAXA, ESA i CSA. Stacja służy jako laboratorium badań mikrograwitacji i środowiska kosmicznego, w którym prowadzone są badania naukowe z zakresu m. in. astrobiologii czy astronomii. Znajduje się ona na niskiej orbicie okołoziemskiej.
– Do członków załogi SpaceX Crew-2 należą Shane Kimbrough, który przewodniczy całej misji; amerykańska astronautka Megan McArthur, która pełni funkcję pilota; Akihiko Hoshide jako specjalista ds. misji oraz francuski astronauta ESA Thomas Pesquet również na stanowisku specjalisty. Ponadto w ramach misji Thomas Pesquet ubędzie uprzejmy uhonorować polskiego wybitnego pisarza science fiction na pokładzie ISS.

UHONOROWANIE STANISŁAWA LEMA
NA MIĘDZYNARODOWEJ STACJI KOSMICZNEJ

R

odzaj ludzki jako jedyny gatunek zamieszkujący Ziemię posiadł zdolność podróży międzyplanetarnych. To właśnie umiejętność przemierzania kosmicznej pustki, do przetrwania w której natura nie była władna przystosować żadnego żywego organizmu, definiuje nas w pełni jako istoty rozumne. Wkroczenie w kosmos stanowi zatem wyznacznik naszej inteligencji, jak również wyraz ostatecznej supremacji nad przyrodą. Konfrontacja z nim bywa jednak również testem naszego człowieczeństwa – kiedy zawodzą automaty lub brakuje danych, by nakarmić maszyny cyfrowe i trzeba podejmować trudne decyzje.

W osi twórczości Stanisława Lema, jako humanisty i filozofa, stoi więc wbrew pozorom nie technika czy kosmos, ale właśnie człowiek. Przestrzeń kosmiczna jest tam tylko tłem. Sceną, na której rozgrywają się ludzkie dramaty, wyzwaniem, z jakim trzeba się mierzyć, a także lustrem, odbijającym nas samych – ze wszystkimi naszymi słabościami, uprzedzeniami i zwodniczym zapatrzeniem w siebie.

Skoro zatem na kartach dzieł naszego wybitnego futurologa kosmos w szczególny sposób nadaje perspektywę wymiarowi człowieczeństwa, wydaje się, że nie ma lepszego sposobu na uhonorowanie Stanisława Lema w setną rocznicę jego urodzin, niż właśnie w przestrzeni kosmicznej. W miejscu, z którego nasz świat jawi się jako wspólny dom całej bez wyjątku ludzkości.

Inicjatywa upamiętnienia Stanisława Lema w kosmosie, wychodząca od Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej, spotkała się z życzliwym przyjęciem ze strony zarówno krajowych jak i zagranicznych instytucji. Szczególnie cenne stało się poparcie tej koncepcji przez Europejską Agencję Kosmiczną, która nawiązując współpracę z Fundacją w ramach obchodów tegorocznego jubileuszu, zgodziła się zrealizować przedstawiony pomysł. W przedsięwzięcie włączyła się także Polska Agencja Kosmiczna, wspierając podjęte przez Fundację działania.

Stanisław Lem uhonorowany zostanie w roku swoich setnych urodzin na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dzięki uprzejmości francuskiego astronauty ESA, Thomasa Pesqueta, stając się pierwszym polskim pisarzem upamiętnionym w tak wyjątkowy sposób. Jego symboliczna obecność na skraju otaczającego nas gwiezdnego oceanu stanowić będzie nie tylko hołd złożony jego osobie i twórczości, ale przypomni także o przygodzie, jaka pewnego dnia czeka ludzkość na międzyplanetarnych szlakach.

Łukasz Marek Fiema

HARMONOGRAM MISJI SPACEX CREW-2

  • 23 kwietnia 2021 ma miejsce wystrzelenie rakiety SpaceX Falcon 9 niosącej statek kosmiczny firmy Crew Dragon na misję NASA SpaceX Crew-2
  • Na pokładzie kapsuły znajdują się astronauci NASA Shane Kimbrough i Megan McArthur, astronauta ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) Thomas Pesquet oraz astronauta Akihiko Hoshide z Japońską Agencją Badań Kosmicznych ( JAXA)
  • 24 kwietnia załogowa kapsuła Dragon 2 Endeavour dociera do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Podróż trwa 23 godziny i zostaje zakończona dokowaniem do portu w module Harmony.
  • Po raz pierwszy do stacji zadokowane są równocześnie dwa załogowe statki kosmiczne, a na pokładzie ISS przez krótki czas przebywa podwojona liczba, czyli aż 11 obsługujących ją osób
  • Kilka dni później następuje powrót poprzedniej zmiany astronautów, czyli Crew-1 (Walker, Hopkins, Glover i Noguchi) na Ziemię.
  • Podczas sześciomiesięcznego pobytu na pokładzie orbitującego laboratorium zostaną przeprowadzone eksperymenty naukowe i prace konserwacyjne.
  • Planowane są także ekspedycje i działania poza stacją, m. in. w celu instalacji paneli słonecznych.
  • We wrześniu nastąpi uroczyste uhonorowanie Stanisława Lema na pokładzie ISS przez Thomasa Pesquet’a.
  • Powrót Crew-2 na Ziemię w przybliżonym terminie 31 października 2021 roku.

Kup wydanie “Niezwyciężonego” w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego