Scroll Top
LEM I POLSKA SZKOŁA PLAKATU
pierwszy łódzki wkład w obchody Roku Lema 2021
M

Fundacja Urban Forms wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi ogłosiły konkurs na zaprojektowanie plakatu do filmów inspirowanych prozą Stanisława Lema. Jest to pierwsze z szeregu wydarzeń zaplanowanych przez Urban Forms w ramach obchodów ogólnopolskiego Roku Lema. Konkurs skierowany jest studentów kierunku grafika i Instytutu Projektowania Graficznego ASP.

Twórczość Lema wydaje się być wręcz skrojona dla sztuki filmowej, a  zwłaszcza dla animacji. W rzeczywistości jednak nie powstało zbyt wiele adaptacji jego utworów. Na szczęście te, które powstały, są ze wszech miar interesujące.

Lem i polska szkoła plakatu

Pierwszy łódzki wkład w obchody Roku Lema 2021

“Lem i Polska Szkoła Plakatu” to projekt, dzięki któremu studenci zostaną zainspirowani do stworzenia prac odświeżających spojrzenie na dorobek wybitnego polskiego pisarza. Choć kinematografia dostarcza nam interpretacji jego prozy, zarówno w formie filmów aktorskich, jak i animacji, temat ten nie cieszył się szczególnym zainteresowaniem wśród twórców plakatów.

“Twórczość Lema wydaje się być wręcz skrojona dla sztuki filmowej, a zwłaszcza dla animacji. W rzeczywistości jednak nie powstało zbyt wiele adaptacji jego utworów. Na szczęście te, które powstały, są ze wszech miar interesujące. Od pierwszych “potyczek” z futurologiczną materią w l.60., przez MASZYNĘ TRURLA Jerzego Zitzmana, po MASKĘ Braci Quay, czy DORADCÓW KRÓLA HYDROPSA Natalii Brożyńskiej – Lem odczytywany jest w zgoła odmienny sposób; czasem na pierwszy plan wychodzi jego rozbrajający humor, a czasem przeszywający mrok“ – mówi Piotr Kardas, jeden ze współorganizatorów konkursu.

Poznawanie Lema w sposób praktyczny, ale też multimedialny, poprzez film, może dopomóc młodym ludziom w odnalezieniu inspiracji dla obrazowania twórczości pisarza i odświeżyć, a nawet stworzyć nowy kanon dla tego obrazowania. Doświadczenie to otworzyć może drogę do odrodzenia sztuki plakatu, która szczyci się w Polsce długą tradycją.

W ramach projektu studenci wysłuchają specjalnie przygotowanego wykładu poświęconego plakatowi filmowemu w ujęciu historycznym. Poprowadzi go online dr hab. Wioletta Kazimierska-Jerzyk, która wraz ze studentami Instytutu Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego przygotowała wystawę Polskiej Szkoły Plakatu (kolekcja własna Instytutu Filozofii prezentowana w formie stałej ekspozycji przy ul. Lindleya 3/5) oraz portal naukowo-popularyzatorski poświęcony estetyce i teorii plakatu IF Kolekcja – Polski Plakat http://if-kolekcja.uni.lodz.pl/ .

Koordynatorami projektu są dr Aleksandra Sumorok i dr hab. Łukasz Chmielewski z ASP, a studenci pracować będą nad swoimi projektami pod nadzorem merytorycznym profesorów tej uczelni. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone pod koniec czerwca, a pokonkursową wystawę plakatów będzie można obejrzeć od 10 września do 10 października w Galerii Plakatu Opus. Będzie ona towarzyszyć kolejnej „lemowskiej” inicjatywie Fundacji Urban Forms – Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Fantastycznych i Futurologicznych FiLEMy i LEMacje. Identyfikacja wizualna obu wydarzeń została zaprojektowana przez Łukasza Chmielewskiego.

“Lem i Polska Szkoła Plakatu” to przykład udanej współpracy łódzkiej uczelni z organizacją pozarządową, pozwalającej studentom w praktyce sprawdzić swoją wiedzę, pomysłowość i nabyte w procesie edukacji umiejętności.

Projekt dofinansowano ze środków Urzędu Miasta w ramach zadania publicznego “Łódź naukowa, Łódź Akademicka 2020/2021” realizowanego przez Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS w partnerstwie z Fundacją ECES.

Kontakt:

Wymogi formalne uczestnictwa w konkursie:

  1. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich studentów IPG oraz Kierunku Grafika.
  2. Do konkursu każdy uczestnik może zgłosić max. trzy plakaty.
  3. Każdy z uczestników zobowiązany jest wysłać swoje projekty na adres:
    instytut.projektowanie.graficzne@mail.asp.lodz.pl do dnia 15 czerwca 2021 r. za pomocą wetransfer.com
  4. Nadesłane prace muszą spełniać następujące kryteria:
  • format: B1 w pionie,
  • plik: pdf lub tiff, rozdzielczość 300 dpi, CMYK,
  • nazwa pliku: Imię_Nazwisko_1 (2 lub 3),
  • wszystkie pliki muszą być wysłane w folderze nazwanym: Imię_Nazwisko_Lem.

Kup wydanie “Niezwyciężonego” w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego