Scroll Top
PIK-OWY LAUR 12. EDYCJA
konkurs dla dziennikarzy promujących książki i czytelnictwo

12. Edycja konkursu PIK-owy Laur organizowana przez Polską Izbę Książki, której członkowie już od 16 lat nagradzają dziennikarzy za promowanie czytelnictwa w mediach 
i utrwalanie nawyków czytelniczych. Zgłoszenia kandydatur należy przesyłać do 10 września 2021 roku na e-mail lub pocztą tradycyjną. 

JURY PIK-OWEGO LAURU 2021
 • Sonia Draga – przewodnicząca (PIK)
 • prof. Bernadetta Darska – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
 • dr Tomasz Makowski – Biblioteka Narodowa
 • Barbara Jóźwiak – SAiW Copyright Polska
 • Grzegorz Majerowicz – PIK
 • prof. Anna Nasiłowska – Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
 • Izabela Sadowska – Lubimy Czytać

PIK-OWY LAUR

K

onkurs ma na celu podnoszenie rangi książki w mediach – uświadomienia potrzeby codziennej informacji o ważnych zjawiskach literackich i wydawniczych.

Nagrodą wyróżniamy dziennikarzy, którzy prezentują literaturę oraz wiedzę o książce i czytaniu w sposób atrakcyjny i nowoczesny, dbając, by tematy dotyczące życia literackiego były obecne w mediach. Rozpatrywane są publikacje z prasy, programy radiowe, telewizyjne, blogi i vlogi internetowe, portale internetowe oraz akcje społeczne, które w nietuzinkowy sposób wpływają na wzrost zainteresowania dobrem kultury, jakim są książki. 

Kandydatów do nagrody zgłasza szeroka publiczność: czytelnicy, dyskusyjne kluby książki, biblioteki, instytucje kulturalne, wydawcy i księgarze. Uwzględniamy prasę drukowaną, elektroniczną, audycje radiowe, programy telewizyjne, blogi, vlogi, portale społecznościowe i inne formy dziennikarskie. Tę różnorodność odzwierciedlają trzy kategorie, w których przyznajemy nagrody: 

1. „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych” 

2.  „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych”

3. „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie” 

Zwieńczeniem konkursu jest gala wręczenia nagród, która zyskała miano jednego z ważniejszych wydarzeń kulturalnych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, między innymi dzięki wysokiemu poziomowi wygłaszanych wówczas wykładów literacko-językowych. 

W tym roku w związku z obchodami  stulecia urodzin Stanisława Lema planujemy wykorzystanie twórczości wybitnego pisarza podczas naszej gali.  Zapraszamy do obserwowania naszych planów na stronie www.pik.org.pl i przede wszystkim uczestnictwa w konkursie i nadsyłania zgłoszeń!

Ogłoszenie wyników 12. edycji konkursu PIK-owy Laur  odbędzie się podczas uroczystej gali 15. października br., w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, w czasie Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

ZGŁOSZENIE KONKURSOWE POWINNO ZAWIERAĆ:
 • imię i nazwisko osoby zgłaszanej do nagrody lub nazwę programu i kategorii nagrody;
 • uzasadnienie dla zgłoszenia danej kandydatury: wskazanie osiągnięć, szczególnych wartości danej działalności względnie programu;
 • dane osoby zgłaszającej: imię i nazwisko, adres, firmę.
DODATKOWE INFORMACJE
 • Regulamin konkursu dostępny jest na stronie: www.pik.org.pl
 • Adres e-mail (tutaj należy przesyłać zgłoszenia): biuro@pik.org.pl

 • Adres (w przypadku wysyłki pocztą tradycyjną): Polska Izba Książki, ul. Oleandrów 8, 00-629 Warszawa z dopiskiem „Konkurs PIK-owy Laur”

Kup wydanie “Niezwyciężonego” w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego