Scroll Top
PROJEKT LEM
cykl konkursów zorganizowanych przez Szkołę Podstawową nr 3 w Kłodzku

Szkoła Podstawowa nr 3 celebruje #RokLema, proponując cykl konkursów mających uświetnić setną rocznicę urodzin Stanisława Lema, oraz zaprasza chętnych uczniów ze szkół podstawowych w powiecie kłodzkim do pójścia w zawody, aby zdobyć tytuł LEMOLOGA w kategorii Dzieci do lat 15.

Żyć to jest posiadać przyszłość, która staje się teraźniejszością.

“PROJEKT LEM”

M

ili uczniowie i nauczyciele klas I-VII z Trójki oraz klas I -VIII szkół podstawowych powiatu kłodzkiego,

Szkoła Podstawowa nr 3 w Kłodzku,

serdecznie dziękujemy Wam za tak piękny odzew czyli udział w przygotowanych konkursach „Projektu Lem” z okazji 100 rocznicy urodzin Stanisława Lema. 
Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Lema. Ten niezwykły pisarz, wizjoner 
i futurolog zasługuje na upamiętnienie. Jego przewidywania spełniły się w XXI wieku, bo pisał w latach 50 i 60 XX wieku o rzeczywistości wirtualnej, wszechogarniającym systemie sieci informacji, a smartfony i tablety to przedmioty, bez których niektórzy nie wyobrażają sobie funkcjonowania. Pan Lem wprowadził neologizmy na potrzeby nazwania nowych nośników wiedzy i pamięci np.: lekton, opton czy biblioteka trionów. Dziś znamy je pod nazwą: audiobook, tablet i wyszukiwarka Google! Pisał o podbojach Kosmosu i tworzył fantastyczno-naukowe opowieści dla dorosłych i dzieci. Światy wykreowane przez Lema zaludniają humanoidalne roboty i konstruktorzy a także zwykli śmiertelnicy z odległej przyszłości np.: w „Powrocie z gwiazd” czy „Obłoku Magellana”.

W podstawie programowej lekturami uzupełniającymi są „Bajki robotów” 
i „Cyberiada”. Warto zapoznać się z literaturą science fiction, a potem rozsmakować się w literaturze przeznaczonej dla nieco starszych czytelników. Hasło obchodów Roku Lema brzmi: „Widziałem przyszłość…” Zobaczmy ją wszyscy dzięki pisarzowi!

Konkursy były tak różnorodne i dedykowane z tą myślą, aby każde dziecko mogło wykazać się pomysłowością: od konstruowania wynalazków czy budowania robota (dzieci młodsze) poprzez pisanie dyktanda czy opowiadania science fiction (dzieci starsze). Wynalazki, roboty, które nam zaprezentowaliście zasługują nie tylko na dyplom czy nagrodę, ale przede wszystkim na słowa uznania dla Waszej kreatywności. Powstało pięć fantastycznych, w dosłownym i przenośnym znaczeniu, opowiadań, których nie powstydziłby się niejeden dorosły znawca tematu! Jurorzy byli zgodni co do jednego: trafiliście w sedno, a Wasza wyobraźnia zasługiwałaby na uśmiech 
i humorystyczny komentarz samego Pana Lema!

Zgłoszenia do konkursu podsumowującego Projekt przyjmowane będą do 5 września 2021r. Ostatni turniej dotyczy wiedzy o pisarzu oraz jego dwóch książkach: „Bajkach robotów” i „Cyberiadzie”. Ma on charakter konkursu drużynowego (2 lub 3 zawodników). Odbędzie się 13 września, czyli w dniu (bądź po dniu) setnych urodzin Stanisława Lema. Szczegóły na plakacie. Powodzenia!

LINKI

Kup wydanie “Niezwyciężonego” w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego