Scroll Top
Nowa Kosmogonia. Światy lema
konferencja podejmująca wątki twórczości Stanisława Lema

Jaka jest wizja kosmogonii wszechświata Stanisława lema? Czym są fascynujące światy stworzone przez pisarza? W obchody Roku Lemowskiego chcielibyśmy włączyć się konferencją podejmującą wątki twórczości pisarza. Naszym celem jest m. in. przedstawienie, a także przybliżenie światów Lema. Wydarzenie zaplanowane jest na 23 września 2021 roku i będzie odbywało się w trybie zdalnym.

Literatura to zawsze pasożytowanie na umysłowości czytelnika. Miłość, drzewo, park, westchnienie, ból ucha – czytelnik rozumie, bo tego doznawał.

“Doskonała próżnia”

Nowa Kosmogonia. Światy Lema

R

ok 2021 obchodzony jest jako Rok Lemowski. W jego obchody chcielibyśmy się włączyć konferencją podejmującą wątki twórczości pisarza, której konfiguracje wychodzące głównie od profetycznych wizji przyszłości a dziś stających się naszą rzeczywistością bezustannie intrygują, pobudzają wrażliwość naukowa i literacką.

Wyobraźnia i nauka związane są w jedno w przywołanej w tytule konferencji fikcyjnej przemowie noblowskiej pochodzącej ze zbioru Doskonała próżnia. Obecna w niej odważna wizja kosmogonii wszechświata, naszego w nim miejsca i pretensji jest dopełnieniem szeregu pomysłów Stanisława Lema przewrotnie i na przekór oczywistościom interpretującego ludzki świat i jego przyszłość. Betryzacja (Powrót na ziemię), fantomatyka (Summa technologiae), „paszkwil na ewolucję” (m.in. Golem XIV), to tylko niektóre z idei wciąż rezonujących ze współczesnością.To jednak nie wyczerpuje problematyki. Światy Lema to te kreowane i wyobrażone, ale także rzeczywiste okoliczności jego życia, które jednakowo fascynują i stanowią przedmiot zainteresowań. Relacje między tymi światami są złożone i warte uwagi.

Światy Lema to też różne strategie literackie wykorzystywane przez pisarza. Należą do nich proza fantastyczna, esej, felieton, list, proza filozoficzna i autotematyczna. Dają one kolejne możliwości namysłu: nad związkami tych różnych wykorzystywanych pisarsko poetyk i ich znaczenia dla jego twórczości.

Planowana konferencja ma być próbą przedstawienia tych światów, ich przybliżenia, recepcji, która istnieje na obszarze wielu dyscyplin naukowych. Dlatego też zapraszamy do udziału literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, socjologów i wszystkich zainteresowanych twórczością i życiem Stanisława Lema. Konferencja zaplanowana jest na 23 września 2021 roku i będzie mieć charakter zdalny. Wstęp darmowy.

DODATKOWE INFORMACJE

  • Czas przyjmowania zgłoszeń zawierających tytuł, abstrakt (do 1500 znaków) oraz afiliację mija 31 sierpnia 2021
  • Przesyłanie na adres: quintus@amu.edu.pl.
  • Potwierdzenie uczestnictwa do 7 września 2021 r.
Komitet Naukowy:
  • prof. UAM dr hab. Agnieszka Kaczmarek
  • prof. UAM dr hab. Rafał Koschany
Komitet Organizacyjny:
  • dr Maciej Kijko
  • mgr Piotr Kędziora

Kup wydanie “Niezwyciężonego” w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego