Scroll Top
FIZYKA LEMA: WCZORAJ FICTION, DZISIAJ SCIENCE
dyskusja panelowa online

Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział w Katowicach chcąc włączyć się w trwające obchody, postanowiło zorganizować dyskusję panelową online pt. „Fizyka Lema: wczoraj Fiction, dzisiaj Science”, która odbędzie się w dniu 9 grudnia 2021.

PANEL DYSKUSYJNY

W

dniu 13 września 2021 roku minęła setna rocznica urodzin Stanisława Lema. Warto odnotować tę datę, ponieważ ten, urodzony w Lwowie, autor licznych książek jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych na świecie polskich pisarzy; jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i wydane w ponad 30 milionach egzemplarzy. Sejm RP zdecydował o upamiętnieniu tej rocznicy ustanawiając rok 2021 Rokiem Lema.

Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział w Katowicach włączając się w trwające obchody zapraszają na otwarte wydarzenie „Fizyka Lema: wczoraj Fiction, dzisiaj Science”, które odbędzie się w formie online w dniu 9 grudnia 2021.

Spuścizna Stanisława Lema to w przeważającej części literatura zaliczająca się do fantastyki naukowej. Jednak na tle innych książek z nurtu SF utwory Lema wyróżniają się bliskim związkiem z nauką. Autor był na bieżąco z odkryciami i aktualnymi problemami naukowymi. W swoich książkach potrafił wiarygodnie opisać – tak bliskie fizykom – neutrino (“Głos Pana”), jak i ruch w okolicy czarnej dziury (“Fiasko”). Miał też swoją, raczej mało optymistyczną, wizję kontaktu z pozaziemską inteligencją (“Eden”, “Solaris”). No i, oczywiście, stworzył nieśmiertelne “Bajki robotów” czy “Opowieści o pilocie Pirxie”, które tym lepiej się rozumie, im więcej ma się życiowego doświadczenia.

Ciekawe jest również porównanie jego przewidywań futurologicznych (“Summa Technologiae”, felietony z lat 90-tych) z naszą dzisiejszą rzeczywistością oraz stanem nauki. Stanisław Lem nie tylko zapisał się w historii literatury, tworząc niezwykłe utwory w tak pozornie mało szlachetnym gatunku jak fantastyka naukowa, ale również zainteresował nauką licznych przyszłych studentów, m.in. fizyki.

I właśnie okolice fizyki w kontekście twórczości Stanisława Lema, a konkretnie odkrywanie złożoności wszechświata, opracowywanie nowych technologii na potrzeby społeczeństwa czy odnalezienie swojego miejsca w świecie i wizje przyszłości zostaną omówione w ramach konferencji „Fizyka Lema: wczoraj Fiction, dzisiaj Science”. Tematy te przybliżą nam literaturoznawcy, pisarze i fizycy.

PROGRAM WYDARZENIA

• wykłady z zakresu twórczości Stanisława Lema, kosmologii, astrofizyki, biofizyki,
• wystawa plakatów dr hab. Tomasza Kipki, prof. UŚ,
• rozmowa Prof. dr hab. Janusza Gluzy z Prof. Abrahamem (Avi) Loebem astronomem i fizykiem teoretycznym z Uniwersytetu Harvarda, poszukiwaczem obcych cywilizacji, autorem książki “Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią”,
• dyskusja panelowa.

Transmisja wydarzenia będzie dostępna na kanale Youtube Uniwersytetu Śląskiego. Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu: https://us.edu.pl/instytut/ifiz/rok-lema-2021/ !

Nowe wydanie “Summy Technologiae” ukaże się w tym roku w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego