Scroll Top
LET'S LEM
trzecia edycja projektu Sense Poland
W

ramach realizacji trzeciej edycji projektu Sense Poland, którego misją jest promocja polskiej myśli kreatywnej i innowacyjności na świecie, w Roku Stanisława Lema, mamy przyjemność ogłosić konkurs dla uczniów klas 6 – 8 szkół podstawowych oraz klas 1 – 3 szkół licealnych, pod tytułem LET’S LEM

Ostatnią przypowieścią jest bajka, w której wędrowiec znajduje napis na rozstaju: „W lewo pójdziesz – głowę stracisz; w prawo pójdziesz – zginiesz; a odwrotu nie ma”.

To jest wasz los uwikłany we mnie, dlatego muszę mówić o sobie, co będzie mozolne, ponieważ mówię do was, jakbym wieloryba rodził przez ucho igielne – to okazuje się możliwe, byle wieloryba dostatecznie pomniejszyć. Lecz wtedy upodabnia się do pchły – i to są właśnie moje kłopoty, kiedy składam się i przymierzam do waszego języka. Nie tylko, jak widzicie, w tym trudność, że nie zdołacie wejść na moją górę, lecz i w tym, że ja do was cały zejść nie mogę, gdyż schodząc, gubię po drodze to, co miałem donieść.

[“Golem XIV”]

LET’S LEM

„Let’s lem” ma zachęcić do wymyślania fantastycznych idei, które mogą stać się realnymi obiektami w przyszłości. Sam nowoutworzony zwrot oznacza “bądź kreatywny/a!” i jest synonimem kreatywnego myślenia, bez granic.

Stanisław Lem, pisarz, filozof, wizjoner, przewidział przyszłość, w której żyjemy. Stworzył w literaturze kultowe wynalazki współczesności kilka dekad wcześniej niż rozpoczęły się nad nimi prace badawczo-rozwojowe. W latach 50-tych i 60-tych wymyślił w swoich książkach to wszystko, co obecnie nazywa się internetem, audiobookiem, smartfonem, dronem czy VR. Oto tylko niektóre z jego sprawdzonych przewidywań:

  • Internet – „Planetarne sieci komputerowe” („Dialogi”, 1957)
  • Google – „Trion” („Obłok Magellana”, 1955)
  • Samochody autonomiczne („Powrót z gwiazd”, 1961)
  • Smartfon – „kieszonkowy odbiornik wywoławczy” („Obłok Magellana”, 1955).
  • Kindle – „Opton” („Powrót z gwiazd”, 1961)
  • Audiobook – „lekton” („Powrót z gwiazd”, 1961)
  • Gry komputerowe („Cyberiada”, 1965)
  • Drony, Nanotechnologia – „Pył elektroniczny” („Cyberiada”, 1965)
  • VR – „Fantomatyka” (“Summa Technologiae”, 1964)
  • Sztuczna inteligencja – „Intelektronika” (“Summa Technologiae”, 1964)
  • Biotechnologie – (“Dzienniki gwiazdowe”, 1971)
  • Transhumanizm – (“Golem XIV”, “Czy Pan Istnieje, Mr. Jones?”).

Konkurs ma również przybliżyć dzieciom i młodzieży, a także ich rodzicom, sylwetkę tego wybitnego Polaka-wizjonera, znanego na całym świecie, co bez wątpienia może stanowić źródło inspiracji i dumy z polskiej myśli kreatywnej.

Najciekawsze zgłoszenia konkursowe (opis kreatywnej idei, produktu przyszłości) znajdą się w publikacji książkowej (e-book), wydanej pod tytułem – „Let’s lem” po zakończeniu konkursu. Prace mogą być przesyłane w formie w formie pisemnej, graficznej lub jako nagranie.

Być może za kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat efektem naszego konkursowego „lemowania” będzie kolejny polski wynalazek, który wpłynie na losy świata.

Konkurs został ogłoszony na platformie focus.pl

Zapraszamy do udziału w tej kreatywnej zabawie. Lemujmy bez granic!

więcej informacji

Nowe wydanie “Summy Technologiae” ukaże się w tym roku w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego