Scroll Top
bomba megabitowa
festiwal od 10 do 15 września w Krakowie
bomba megabitowa
W

centrum Warszawy, u progu Hali Koszyki, wylądowała kapsuła statku kosmicznego Sojuz-30, w którym w 1978 r. podróż orbitalną dokoła Ziemi odbył Mirosław Hermaszewski. To element obchodów Roku Lema oraz symboliczna inauguracja Festiwalu Bomba Megabitowa. U stóp lądownika we wtorek 10 sierpnia o 11:30 zostanie zaprezentowany program Kongresu, jaki odbędzie się w dniach 10-14 września w Krakowie, czyli głównego wydarzenia obchodów 100-lecia urodzin pisarza. Imponujący swoim rozmachem festiwal, zorganizowany przez Instytut Polska Przyszłości im. Stanisław Lema oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Pięciodniowe wydarzenie połączy ze sobą światy kultury, technologii i nauki – tak jak w swojej twórczości łączył je autor “Solaris”.

ORGANIZATORZY

  • Miasto Kraków
  • Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
  • Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

BOMBA MEGABITOWA – FESTIWAL PRZYSZŁOŚCI

R

ozmach, z jakim celebrowana będzie 100 rocznica urodzin Stanisława Lema, pozostaje jednym z niewielu zjawisk, jakich Stanisław Lem nie był w stanie w swojej twórczości przewidzieć. Impreza rozegra się we wrześniu w przestrzeniach Centrum Kongresowego ICE Kraków i Pałacu Potockich w Krakowie. Pięciodniowe wydarzenie połączy ze sobą światy kultury, technologii i nauki – tak jak w swojej twórczości łączył je autor “Solaris”.

W programie Festiwalu znalazły się m.in.: spektakl teatralny, koncerty, słuchowisko z muzyką na żywo, spotkania autorskie, premiery książkowe, plenerowa wystawa na krakowskich Plantach, pokazy filmowe, rozmowy i debaty o przyszłości człowieka w obliczu rozwoju nowych technologii, warsztaty dla dzieci i młodzieży, a nawet wieczór komediowy. Zwieńczeniem będzie gala Nagrody im. Stanisława Lema przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinach kultury, technologii i nauki. Z całym programem można zapoznać się na stronie www.bombamegabitowa.com.

W trakcie maratonu debat i dyskusji będą poruszane takie kwestie, jak język Internetu, podróże przyszłości, zmiany klimatycznych, rola i przyszłość sportu, konflikty, jakie zachodzę na styku technologii i etyki. Spotkania mają opierać się na zderzeniu różnych perspektyw. Udział w nich potwierdzili wyjątkowi goście, wśród nich: prof. Aleksandra Przegalińska, prof. Jerzy Bralczyk, ks. Adam Boniecki, Ewa Lipska, Natalia Hatalska, Jarosław „Pasha” Jarząbkowski, Piotr Kraśko, Karol Bielecki, Radek Rak, Wojciech Orliński, czy Tomasz Rożek.

Specjalnie na festiwal zostały przygotowane wyjątkowe wydarzenia artystyczne, w tym pokaz spektaklu „Lem vs. Dick” Mateusza Pakuły, premiera audiobooka na podstawie „Powrotu z gwiazd” z muzyką na żywo, koncerty zespołu EABS oraz Trio RGG z Robertem Więckiewiczem czy plenerowa wystawa pt. „Wizja globalna” prezentująca wybrane przez Przemka Dębowskiego okładki do książek Lema z całego świata.

Wejściówki na wieczorne wydarzenia festiwalu: spektakl Lem vs. Dick, słuchowisko Audioteki oraz koncerty EABS i Trio RGG są dostępne od 10 sierpnia na stronie https://kbfbilety.krakow.pl/.
Zapisy na pozostałe wydarzenia festiwalu ruszą 1 września pod tym samym adresem.

Organizatorami festiwalu Bomba Megabitowa są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

Partnerem strategicznym Festiwalu jest PKO Bank Polski. Partnerami głównymi są: Accenture, Microsoft, Agencja Rozwoju Przemysłu, Nokia, Enea i Facebook. Partnerzy merytoryczni to Roklema.pl, Wydawnictwo Literackie, Akademia Leona Koźmińskiego, Kancelaria Maruta, Wachta, Wydawnictwo Aletheia, Instytut Adama Mickiewicza, Kino Pod Baranami, Teatr Łaźnia Nowa, Klub Komediowy, Solaris – Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego oraz Konsulat USA w Krakowie. Partnerzy edukacyjni Festiwalu to: Centralny Dom Technologii, Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju, Kraina Twórczości, Dobry Przodek i Koderki. Ponadto Festiwal ma patronat honorowy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Partnerem technologicznym będzie M4B i Lenovo.

Wydarzenia literackie Festiwalu Bomba Megabitowa dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nowe wydanie “Summy Technologiae” ukaże się w tym roku w serii Wydawnictwa Literackiego z okładkami, zaprojektowanymi przez Przemka Dębowskiego