Ostatniego dnia września, podczas Nocy Naukowców, przybliżymy możliwości stwarzane przez nowe technologie, a także sposoby wykorzystania robotów w edukacji, zabawie i życiu codziennym. Nie zabraknie też obserwacji gwiazd, pokazów naukowych czy też wykładów prowadzonych przez wybitnych polskich uczonych. Noc Naukowców LEM 2.0 ’22 już 30 września od 18:00 do 24:00!
„Świat Lema” to przewodnik dla młodego czytelnika, zawiera 20 cytatów z najważniejszych dzieł pisarza zilustrowanych przez Martę Ignerską.
Komiks autorstwa Rafała Mikołajczyka uhonorowany w Polsce najbardziej prestiżową nagrodą środowiska komiksowego Orient Men 2020 został wydany w Wietnamie w grudniu 2021 roku.
Unikatowa opowieść przedstawiająca panteon polskich innowatorów – dwudziestu kreatorów uniwersalnych wartości społecznych XX wieku, którzy wprowadzili nowe wymiary w rzeczywistość publiczną. Twórcy kultury będący autorami idei o uniwersalnym wymiarze, odkrywcy, działacze, pomysłodawcy wielkich inicjatyw opowiedzą własnymi słowami o swoim prekursorstwie – w kompozycjach fragmentów ich tekstów czytelnik dotrze do istoty innowacyjności.
Pozaziemskie sygnały odbierane przez radioteleskopy, muzyka elektroniczna oraz opowiadanie Stanisława Lema w interpretacji aktora Mariusza Jakusa – to wszystko podczas kosmicznego wieczoru w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”.
konkurs literacki dla młodzieży „Polska przyszłości”, upamiętniający 100. rocznicę urodzin polskiego pisarza science-fiction Stanisława Lema. Uczniowie szkół średnich klas 1-2 zaprezentują swoją wizję przyszłości z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział w Katowicach chcąc włączyć się w trwające obchody, postanowiło zorganizować dyskusję panelową online pt. „Fizyka Lema: wczoraj Fiction, dzisiaj Science”, która odbędzie się w dniu 9 grudnia 2021.
W ramach realizacji trzeciej edycji projektu Sense Poland, którego misją jest promocja polskiej myśli kreatywnej i innowacyjności na świecie, w Roku Stanisława Lema, mamy przyjemność ogłosić konkurs dla uczniów klas 6 – 8 szkół podstawowych oraz klas 1 – 3 szkół licealnych, pod tytułem LET’S LEM
Radio Kraków w ramach obchodów Roku Lema przygotowało dwie premiery, słuchowisko „Włamanie do przeszłości” na podstawie książki “Boli tylko, gdy się śmieję” oraz „Pilotkę Pirx” na bazie opowiadania “Rozprawa. Obydwie produkcje są dostępne w postaci ekskluzywnego kolekcjonerskiego dwupaku CD, za którego efektowną szatę graficzną odpowiada Jakub Woynarowski, ilustrator, artysta wizualny, laureat Paszportu Polityki.
W trakcie spotkania „Stanisław Lem – postępowiec czy konserwatysta?” nakreślona zostanie lemowska wizja nauki, technologii i postępu. Uczestnicy zastanowią się również czy Lem dałby się namówić na założenie profilu na Facebook’u oraz czy dzięki technice można osiągnąć doskonałość moralną.
Z okazji 100 rocznicy urodzin Stanisława Lema, która zbiega się z 100 rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Luksemburgiem, stowarzyszenie polska.lu przygotowało tłumaczenie opowiadania „Jak Erg Samowzbudnik Bladawca pokonał” z „Bajek robotów”.
Płyta “Light Entanglement Machine” powstała z okazji 100-tej rocznicy urodzin Stanisława Lema. Zawiera ona kompozycje zainspirowane twórczością Lema, a tytuły utworów luźno nawiązują do tematów jego książek. Płyta CD będzie wydana w krakowskiej firmie Lynx Music i ukaże się w połowie listopada.
Konkurs na najpiękniejszą okładkę książki Stanisława Lema. Dla internautów ceniących mistrzostwo słowa i obrazu. Głosuj i wygrywaj nagrody.
W celu uczczenia 100 rocznicy urodzin Stanisława Lema, w dowód uznania jego zasług dla rozwoju kultury oraz propagowania wiedzy naukowej, Politechnika Wrocławska postanowiła ustanowić Lem Prize.
Forum Nauki i Biznesu, organizowane przez Podkarpackie Centrum Innowacji to wydarzenie skierowane do przedsiębiorców, naukowców i innowatorów.
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu wraz z Dolnośląskim Centrum Filmowym organizuje 2 pokazy filmu „Test Pilota Pirxa” z 1978 r. w reżyserii Marka Piestraka. Pokazy odbędą się w dniach 6 listopada br. o godz. 16.00 w Sali Lalka DCF we Wrocławiu oraz 7 listopada br. w kinie Apollo w Wałbrzychu o godz. 16.00. Serdecznie zapraszamy!
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Soundedit duet Skalpel zaprezentuje projekt dedykowany Lemowi pt.: „Planetarium Lema”. To wycieczka po rozrywkowo-edukacyjnym parku tematycznym, inspirowanym twórczością wielkiego pisarza. Na każdej z „planet” będą im towarzyszyć muzyczni goście. Projekt jest współorganizowany z Narodowym Centrum Kultury. Tego samego dnia (24 października) w klubie Wytwórnia pojawi się jedna z czołowych postaci nowojorskiego ruchu no wave – Lydia Lunch.
Efekty warsztatów projektowania plakatów, które poprowadził Tomek Budzyń. Prace przygotowane przez uczestników były inspirowane “Dziennikami gwiazdowymi” Stanisława Lema. Z lektury książki i rozmów podczas warsztatów wyłoniły się nowe spojrzenia na twórczość pisarza – Lem futurystyczny, ale też ekopoetycki.
Wyreżyserowany przez animatora i artystę wizualnego Pawła Szarzyńskiego, KOSMOGONIK adaptuje wciąż aktualną historię Lema na zupełnie nowe medium. Wizualna strona projektu inspirowana jest rysunkami Daniela Mroza. Zakładając okulary VR, widzowie wchodzą do głowy tytułowego bohatera – starego robota, który wyłapując swoje wiekowe wspomnienia prowadzi ich w głąb ponadczasowej historii.
Filozoficzna dyskusja, fantastyka Stanisława Lema i aromat świeżo zmielonej kawy. Oto spotkanie z cyklu „Kluby Filozofuj” w Lublinie.
Organizatorzy 24 Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie przygotowali dla odwiedzających imprezę specjalną Strefę Lema, gdzie zaprezentowano 120 wybranych wydań “Solaris” z całego świata oraz 16 grafik Daniela Mroza, stanowiących ilustracje do “Bajek robotów” i “Cyberiady”.
Z LEMEM NA CO DZIEŃ. Spotkanie z Wojciechem Zemkiem, wieloletnim sekretarzem Stanisława Lema, organizowane przez Krakowskie Forum Kultury.
W setną rocznicę urodzin Stanisława Hermana Lema oraz dla uczczenia roku 2021, ogłoszonego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Rokiem Lema, Archiwum Główne Akt Dawnych przygotowało prezentację poświęconą rodzinie Stanisława Lema z okresu jego lat dziecięcych we Lwowie.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza do udziału w Konkursie Poetyckim „O Pióro Pegaza”, pod hasłem „CYBERWIERSZE, CZYLI FUTRYSTYCZNY LEM”. Wszystkich pasjonatów poezji zapraszamy do stworzenia własnego utworu – kaligramu lub wiersza wizualnego. Utwór, zgodnie z regulaminem, powinien nawiązywać do życia i twórczości Stanisława Lema.
Narodowe Centrum Kultury wzbogaca przestrzeń Warszawy w ważne treści kulturowe i walory estetyczne. Od maja do końca sierpnia w sercu stolicy, na placu przy stacji metra Centrum można było streetartowe dzieło, przedstawiające luminarzy polskiej literatury, upamiętnionych z okazji ich wielkich jubileuszy.
Stanisław Lem większość swojego życia spędził w Krakowie. To w mieście literatury nad Wisłą napisał swoje największe dzieła: „Solaris”, „Dzienniki gwiazdowe”, czy „Opowieści o pilocie Pirxie”. We wrześniu obchodzimy 100-lecie urodzin Stanisława Lema, najczęściej tłumaczonego polskiego pisarza. Do końca października można wziąć aktywny udział w grze miejskiej inspirowanej postacią i dziełami Lema, w której można wygrać nagrody Roku Lema.
Białostockie Towarzystwo Esperantystów promuje język esperanto poprzez organizację kursów językowych, prelekcji i spotkań międzynarodowych. Istotną częścią działalności stowarzyszenia jest wydawanie oryginalnych utworów esperanckich oraz literatury światowej tłumaczonej na ten język. W tym roku na liście przekładów pojawiła się powieść “Solaris” przetłumaczona przez Przemysława Wierzbowskiego.
Wojewódzki Konkurs Matematyczno – Literacki „Lem w geometrii”, organizowany przez Szkołę Podstawowa nr 36 im. Juliana Tuwima w Zabrzu, wpisuje się w całoroczne obchody Roku Stanisława Lema swoją tematyką. Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu!
Lemostrada – z okazji 100-lecia urodzin Stanisława Lema, autora fantastycznych powieści został zaplanowany cykl wydarzeń obejmujący różnorodne prezentacje. To projekt z programu sztuk wizualnych, którego autorem jest Magdalena Tyczka. Został on dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i zrealizowany przez Dom Kultury „13 Muz” w Szczecinie.
Premiera kolejnej superprodukcji, przygotowanej przez Audiotekę z okazji 100 rocznicy urodzin Stanisława Lema.
Już 24 września w gdyńskim Centrum Nauki Experyment uczcimy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema! Tegoroczna Noc Naukowców. Cyberiada skupi się na nowych technologiach i twórczości Stanisława Lema. W setną rocznicę urodzin wybitnego, polskiego pisarza sprawdzimy, czy Lem mógł przewidzieć powstanie obecnie znanych nam urządzeń oraz które z jego utworów mogą potencjalnie inspirować nas w przyszłości.
W STU w stu lecie urodzin Stanisława Lema odsłonimy jego mniej znane, a bardziej prywatne oblicze. Zapraszamy na spektakl, w którym naszą przewodniczką będzie Ewa Lipska – znakomita poetka i wieloletnia przyjaciółka Lema.
Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ i Księgarnia Pod Globusem świętują Rok Lema serią warsztatów dla dzieci i studentów ZNACZY SIĘ KOSMOS
12. Edycja konkursu PIK-owy Laur organizowana przez Polską Izbę Książki, której członkowie już od 16 lat nagradzają dziennikarzy za promowanie czytelnictwa w mediach i utrwalanie nawyków czytelniczych.
Weź udział w konkursie plastyczno-graficznym „Lemowska wizja przyszłości”, organizowanym przez Stowarzyszenie WroSpace i pokaż, jak świętujesz Rok Lema i interpretujesz twórczość jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy!
Kongres Futurologiczny 2021 to trzydniowa konferencja kulturalno-naukowa organizowana przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, która odbędzie się w dniach 12–14 września w zabytkowych wnętrzach Pałacu Potockich na Rynku Głównym w Krakowie. Wydarzenie stanowi część oficjalnych obchodów jubileuszu stulecia urodzin Stanisława Lema.
Zbiór „Ku gwiazdom: Antologia polskiej fantastyki naukowej 2021”, inaugurujący coroczną serię wydawniczą, to zwieńczenie jednego z najważniejszych projektów Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej – ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie science fiction, przeznaczonego dla autorów przed debiutem książkowym.
Zbuduj z klocków świat “Bajek Robotów”! Fundacja ALE Nauczanie zaprasza uczniów klas 4-8 szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie “Bajki LEGO-robotów”. Stwórz z klocków LEGO® swoją ulubioną postać, pochwal się swoim dziełem i zawalcz o zestaw robotyczny LEGO® Education SPIKE Prime.
Festiwal odbędzie się we wrześniu w przestrzeniach Centrum Kongresowego ICE Kraków i Pałacu Potockich w Krakowie. Pięciodniowe wydarzenie połączy ze sobą światy kultury, technologii i nauki – tak jak w swojej twórczości łączył je autor “Solaris”.
Wyobraź sobie gwiaździste niebo rozświetlane śladami spadających meteorów i malowniczą scenerię zaciemnionego rynku w Niepołomicach, a do tego najlepsze opowiadania Stanisława Lema czytane przez znakomitych lektorów. Cóż może być bardziej nastrojowego?
Multicentrum-Interaktywne Centrum Edukacji, filia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, bierze udział w projekcie “LEMiada. Lemowa olimpiada w bibliotece”. W ramach projektu odbędzie się szereg warsztatów dla dzieci, popularyzujących twórczość Stanisława Lema.
Kierownik, z jednakową uprzejmością, opowiedział mi wówczas krótką lecz treściwą baśń o jakieś samotnej pani (zapewne uroczej), która przed chwilą właśnie opuściła stację, trafiwszy do niej z poważnym defektem, a że była w drodze, cała załoga rzuciła się na jej ratunek.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział we Włocławku oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku zapraszają na fantastyczny piknik rodzinny „Kosmiczne stulecie” organizowany z okazji setnej rocznicy urodzin mistrza fantastyki naukowej, Stanisława Lema. Przedsięwzięcie jest sfinansowane przez Fundację ANWIL .
Centrum Innowacji Przejście organizuje wycieczkę w przyszłość w ramach cyklu kreatywnych warsztatów, opartych na “Bajkach robotów” Stanisława Lema. Jest to kompleksowa edukacyjna oferta, pozwalająca na rozwój uczestników w sferze artystycznej oraz w dziedzinie technicznej.
Projekt edukacyjny o charakterze interdyscyplinarnym, adresowany do najmłodszych uczestników. Warsztaty mają na celu pobudzenie twórczej inwencji, kreatywności, fantazji, zbudowanie dojrzałych relacji oraz pokazanie rzeczywistości przez pryzmat najpopularniejszych utworów Stanisława Lema.
Konkurs literacki w formie krótkiego opowiadania (5000 do 15000 znaków ze spacjami), zaliczającego się do gatunku fantastyki naukowej. Tekst powinien odwoływać się w treści do tematyki badań i odkryć naukowych, prowadzonych obecnie przez polskich astronomów w kraju i na świecie.
Międzynarodowy projekt typograficzny LemPress, w ramach którego powstanie wystawa typograficzna dedykowana pamięci Stanisława Lema i jego twórczości.